تبلیغات
دانش ما - کامپیوتر

کنکور و نمونه سوال
دانلود ویندوز جدید Microsoft Windows 8 Build 7955
| دانلود رایگان جدید ترین ویندوز مایکروسافت Windows 8 نسخه آزمایشی 2 از لینک مستقیم |
پس از انتشار نسخه آزمایشی Milestone 1 ویندوز 8 اینبار نسخه آزمایشی Milestone 2 را برای دانلود شما کاربران محترم آماده کرده ایم همچنین فعال ساز این ویندوز نیز منتشر شده است
در حدود یکسال پیش یکی از کارمندان شرکت مایکروسافت اطلاعاتی کاملآ محرمانه را در رابطه با پروژه ی جدید مایکروسافت برای ساخت ویندوز جدید خود یعنی Windows 8 به صورت اشتباه در اینترنت منتشر نمود که پس از انتشار این خبر مایکروسافت هیچگونه صحبتی در رابطه با صحت و یا دورغی بودن این موضوع اعلام نکرد. این سکوت مایکروسافت از همان ابتدا مشخص بود که این موضوع حقیقت دارد و ویندوز بعدی با نام Window 8 منتشر خواهد شد چرا که اگر این خبر دروغی بود حتمآ توسط مایکروسافت تکذیب میگردید. در طی این یکسال بسیاری از افراد سود جو با دستکاری قسمت های مختلف ویندوز 7، ویندوز هایی را با نام ویندوز 8 روانه اینترنت کردند که در بسیاری از موارد ویندوز دارای نواقص فنی بسیار زیادی بود و حتی نصب هم نمی شد. همچنین بسیاری از افراد نیز این ویندوز های دستکاری شده را با قیمت های بسیار بالا با نام ویندوز جدید مایکروسافت به فروش می رساندند. با تحقیقات تیم نرم افزار وب سایت میهن دانلود متوجه شدیم که چند وقتی است صحبت های انتشار نسخه آزمایشی این ویندوز در اینترنت بالا گرفته تا اینکه متوجه شدیم بلاخره نسخه ی آزمایشی این ویندوز تنها برای تست در دسترس کارشناسان قرار گرفت و توسط برخی از گروه های هک برای استفاده عموم در اینترنت به اشتراک قرار داده شده است. این نسخه که با مشخصات Milestone 2 (M2) Build 7955 منتشر شده دومین نسخه آزمایشی ویندوز 8 می باشد که نسخه اول آنرا در حدود چند هفته پیش معرفی نمودیم. این ویندوز بسیاری از ویژگی های ویندوز 7 را داراست و خبرها حاکی است که مایکروسافت قصد دارد نسخه فینال این ویندوز را در سال 2012 منتشر کند در نتیجه در طی این یکسال نسخه های آزمایشی بسیار زیادی از این ویندوز منتشر خواهد شد. همچنین در رابطه با ویژگی های این ویندوز میتوان به اضافه شدن امکانات جدید همچون Mobile ARM Processors وSystem-On-a-Chip (SoC)i اشاره نمود. علاوه بر این ظاهر ویندوز نیز دستخوش تغییرات بسیار زیادی بوده است. در حال حاضر تنها نسخه 32 بیتی این ویندوز در دسترس عموم قرار گرفته و کاربران می توانند برای تست از آن استفاده کنند.
جهت دانلود و توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...

برخی از ویژگی های این ویندوز:
i- Windows App Marketplace
i- Mobile ARM Processors
i- SmartScreen Security Filter/System
i- Aero Auto Colorization (Auto color changing theme colors, and more customization options)i
i- System-On-a-Chip (SoC)i
i- Mount ISO
i- Built in AppX PDF Reader and IE9 Tile based Metro UI
i- Various Windows 8 screenshots, including new taskbar and Video User Icons

مشخصات فنی این ویندوز:
i- Build leak: Windows 8 Build 7955 Milestone 2 Build
i- Build String: 6.2.7955.0.fbl_srv_wdacxml.110228-1930_x86fre_client-ultimate.iso
i- MD5: 40861A02CB14B0D2D7930910DB6CC6E4
i- CRC: N/A
i- SHA 1: N/A

توجه!
این ویندوز هنوز مراحل آزمایشی را سپری می کند در نتیجه دارای ضعف های بسیار زیادی است و تنها جهت معرفی و تست کاربران بر روی سایت قرار گرفته است.
 روش نصب!
پس از دانلود تمام پارتهای ویندوز، با کمک نرم افزار Winrar  آنها را از حالت کمپرس شده خارج نموده و سپس فایل ISO استخراج شده را فقط با استفاده از نرم افزار UltraISO  با سرعت 4x بر روی یک دی وی دی خام رایت نمایید.
حذف لینک های نسخه آزمایشی Milestone 1 تا 10 روز آینده:
به دلیل کوتاه بودن زمان انتشار بین نسخه های آزمایشی Milestone 1 و Milestone 2 این ویندوز ممکن است برخی از کاربران هنوز هم در حال دانلود پارت های نسخه آزمایشی Milestone 1 باشند از همین رو لینک های نسخه آزمایشی 1 این ویندوز برای دانلود این دسته از کاربران تنها تا 10 روز آینده فعال خواهد بود و پس از آن از روی سرور حذف خواهد شد. در نتیجه شما کاربران عزیزی که در اواسط دانلود پارت های نسخه آزمایشی 1 این ویندوز هستید سعی کنید تا در این مدت زمان 10 روز دانلود پارت ها را تکمیل نمایید. همچنین لینک های نسخه آزمایشی Milestone 2 تا انتشار نسخه بعدی فعال خواهد بود.
با تشکر و موفق باشید.

www.support-system.orgصفحه نمایشگر رایانه

Computer Monitor

طبقه بندی : کامپیوتر - مقالات

صفحات نمایشگر که "مانیتور" نیز نامیده می شوند، متداولترین دستگاه خروجی در کامپیوترهای شخصی محسوب می گردند. اغلب صفحات نمایشگر از CRT Cathod ray tube استفاده می نمایند. کامپیوترهای Laptops و سایر دستگاههای محاسباتی قابل حمل ، از LCD Liquid Crystal display و یا LED Light-emiting diode استفاده می نمایند. استفاده از مانیتورهای LCD با توجه به مزایای عمده آنان نظیر : مصرف انرژی پایین بتدریج جایگزین مانیتورهای CRT می گردند.
● پارامترهای مورد نیاز در خصوص صفحه نمایشگر رایانه ؛ مانتیتور کامپیوتر Monitor
زمانیکه قصد تهیه یک مانیتور را داشته باشیم، پارامترهای متفاوتی مطرح بوده که می بایست برای هر یک از آنها تصمیم گیری کرد.
▪ تکنولوژی نمایش ( CRT و یا LCD و یا ...)
▪ تکنولوژی کابل ( VGA و DVI دو مدل رایج می باشند )
▪ محدوده قابل مشاهده ( معمولا" قطر صفحه نمایشگر است )
▪ حداکثر میزان وضوح تصویر (Resolution)
▪ Dot Pitch
▪ Refresh rate
▪ Color depth
▪ میزان برق مصرفی
در ادامه هر یک از موارد فوق توضیح داده خواهد شد.
● تکنولوژی نمایش
از سال ۱۹۷۰ که اولین نمایشگر ها ( مانیتور های مبتنی بر متن ) برای کامپیوتر های شخصی عرضه گردیند.
تاکنون مدل های متفاوتی مطرح و عرضه شده است :
▪ شرکت IBM در سال ۱۹۸۱ مانتیورهای CGA)Color Graphic Adapte) را معرفی کرد. مانتیورهای فوق قادر به نمایش چهار رنگ با وضوح تصویر ۳۲۰ پیکسل افقی و ۲۰۰ پیکسل عمودی می باشند.
▪ شرکت IBM در سال ۱۹۸۴ مانیتورهای EGA)Enhanced Graphiv Adapter) را معرفی کرد. مانیتورهای فوق قادر به نمایش شانزده رنگ و وضوح تصویر ۳۵۰ * ۶۴۰ بودند.
▪ شرکت IBM در سال ۱۹۸۷ سیستم VGA(Video Graphiv Array) را معرفی کرد. مانیتورهای فوق قادر به نمایش ۲۵۶ رنگ و وضوح تصویر ۶۰۰ * ۸۰۰ بودند.
▪ شرکت IBM در سال ۱۹۹۰ سیستم XGA(Extended Graphics Array) را معرفی کرد. سیستم فوق با وضوح تصویر ۶۰۰*۸۰۰ قادر به ارائه ۸/ ۱۶ میلیون رنگ و با وضوح تصویر ۷۶۸ * ۱۰۲۴ قادر به نمایش ۶۵۵۳۶ رنگ است .
▪ اغلب صفحات نمایشگر که امروزه در سطح جهان عرضه می گردند ، UXGA)Ultra Extended Graphics Array) استاندارد را حمایت می نمایند. UXGA قادر به ارائه ۸ / ۱۶ میلیون رنگ با وضوح تصویر ۱۲۰۰ * ۱۶۰۰ پیکسل است .
▪ یک آداپتور UXGA اطلاعات دیجیتالی ارسال شده توسط یک برنامه را اخذ و پس از ذخیره سازی آنها در حافظه ویدئوئی مربوطه ، با استفاده از یک تبدیل کننده " دیجیتال به آنالوگ " آنها را بمنظور نمایش تبدیل به سیگنال های آنالوگ خواهد نمود. پس از ایجاد سیگنال های آنالوگ ، اطلاعات مربوطه از طریق یک کابل VGA برای مانیتور ارسال خواهند شد.
همانگونه که در شکل فوق مشاهده می نمائید ، یک کانکتور VGA از سه خط مجزا برای سیگنال های قرمز ، سبز و آبی واز دو خط دیگر برای ارسال سیگنال های افقی و عمودی استفاده می نماید. در تلویزیون تمام سیگنال های فوق در یک سیگنال مرکب ویدئویی قرار می گیرند. تفکیک سیگنال های فوق ، یکی از دلایل بالا بودن تعداد پیکسل های یک مانیتور نسبت به تلویزیون است . با توجه به اینکه آداپتورهای VGA قابلیت استفاده کامل از مانیتورهای دیجیتال را ندارند ، اخیرا" یک استاندارد جدید با نام DVI)Digital Video Interface) ارائه شده است . در تکنولوژی VGA می بایست سیگنال های دیجیتال در ابتدا تبدیل به آنالوگ شده و در ادامه سیگنال های فوق برای مانیتور ارسال گردند .در تکنولوژی DVI ضرورتی به انجام این کار نبوده وسیگنال های دیجیتال مستقیما" برای مانیتور ارسال خواهند شد. در صورتیکه از مانتیتورهای DVI استفاده می گردد، می بایست حتما" از کارت گرافیکی استفاده نمود که تکنولوژی فوق را حمایت نماید.
● محدوده قابل مشاهده
دو پارامتر (مقیاس) اندازه یک مانیتور را مشخص خواهد کرد: اندازه صفحه و ضریب نسبت . اکثر نمایشگرهای کامپیوتر نظیر تلویزیون دارای ضریب نسبت ۳ : ۴ می باشند. این بدان معنی است که نسبت پهنا به ارتفاع معادل ۴ به ۳ است . اندازه صفحه بر حسب اینچ اندازه گیری شده و معادل فطر نمایشگر است (اندازه از یک گوشه صفحه تا گوشه دیگر بصورت قطری) . ۱۵، ۱۷ و ۲۱ اندازه های رایج برای نمایشگر ها است . اندازه نمایشگرهای NoteBook اغلب کوچکتر بوده و دارای دامنه بین ۱۲ تا ۱۵ اینچ می باشند. اندازه یک نمایشگر تاثیر مستقیمی بر وضوح تصویر خواهد داشت . یک تصویر بر روی یک مانیتور ۲۱ اینچ با وضوح تصویر ۴۸۰ * ۶۴۰ بخوبی مشاهده تصویر بر روی یک مانیتور ۱۵ اینچ با همان وضوح تصویر نخواهد بود. با فرض یکسان بودن وضوح تصویر ، مشاهده یک تصویر بر روی یک مانتیتور با ابعاد کوچکتر نسبت به یک مانیتور با ابعاد بزرگتر ، کیفیت بالاتری را خواهد داشت.
● حداکثر وضوح و دقت تصویر
دقت (Resolution) به تعداد پیکسل های نمایشگر اطلاق می گردد. دقت تصویر توسط تعداد پیکسل ها در سطر وستون، مشخص می گردد. مثلا" یک نمایشگر با دارابودن ۱۲۸۰ سطر و۱۰۲۴ ستون قادر به نمایش ۱۰۲۴ * ۱۲۸۰ پیکسل خواهد بود. کارت فوق دقت تصویر در سطوح پایین تر ۷۶۸ * ۱۰۲۴ ، ۶۰۰ * ۸۰۰ و ۴۸۰ * ۶۴۰ را نیز حمایت می نماید.
● Refresh rate نرخ باز خوانی / باز نویسی
در مانیتورهای با تکنولوژی CRT ، نرخ بازخوانی / بازنویسی ، نشاندهنده تعداد دفعات نمایش ( رسم ) تصویر در یک ثانیه است. در صورتیکه مانیتور CRT شما دارای نرخ بازخوانی / بازنویسی ۷۲ هرتز باشد ، در هر ثانیه ۷۲ مرتبه تمام پیکسل ها از بالا به پایین بازخوانی / بازنویسی مجدد خواهند شد. نرخ فوق بسیار حائز اهمیت بوده و هر اندازه که نرخ فوق بیشتر باشد تصویر مناسبتری را شاهد خواهیم بود ( تصویر ی عاری از هر گونه لرزش ) در صورتیکه نرخ فوق بسیار پایین باشد باعث لرزش (Flickering) نوشته های موجود بر روی صفحه شده و بیماریهای متفاوت چشم و سردرد های متوالی را در پی خواهد داشت .
● عمق رنگ (Color Depth)
تعداد رنگ هائی که یک مانتیتور می تواند ارائه دهد از ترکیب حالات متفاوت کارت گرافیک و قابلیت رنگ در مانیتور ، بدست می آید. مثلا" کارتی که می تواند در حالت SVGA فعالیت نماید ، قادر به نمایش ۱۶۷۷۷۲۱۶ رنگ خواهد بود. کارت های فوق قادر به پردازش اعداد ۲۴ بیتی تشریح کننده یک پیکسل می باشند. تعداد بیت های استفاده شده برای تشریح یک پیکسل را " عمق بیت " می نامند. در مواردی که از ۲۴ بیت برای تشریح یک پیکسل استفاده می گردد ، برای هر یک از رنگ های اصلی ( قرمز ، سبز ، آبی) از هشت بیت استفاده می گردد. عمق بیت را True color نیز می گویند. در چنین مواردی امکان تولیید ده میلیون رنگ وجود خواهد داشت . یک کارت شانزده بیتی قادر به تولید ۶۵۵۳۶ رنگ خواهد بود. جدول زیر تعداد رنگ تولید شده توسط بیت های متفاوت را نشان می دهد.
همانگونه که در آخرین سطر جدول فوق مشاهده می گردد ، از ۳۲ بیت استفاده شده است . مدل فوق اغلب توسط دوربین های دیجیتال ، انیمیشن و بازیهای ویدئویی استفاده می گردد.
● مصرف انرژی
میزان مصرف انرژی در مانیتورها بستگی به تکنولوژی استفاده شده دارد. نمایشگرهای با تکنولوژی CRT ، از ۱۱۰ وات استفاده می نمایند. مانیتورهای با تکنولوژی LCD دارای مصرف انرژی به میزان ۳۰ تا ۴۰ وات ، می باشند. در یک کامپیوتر شخصی که از یک مانیتور با تکنولوژی CRT استفاده می نماید ، ۸۰ درصد میزان مصرف انرژی سیستم متعلق به مانتیتور است ! . در زمان روشن بودن کامپیوتر ممکن است کاربران در اغلب زمان های مربوطه ، بصورت تعاملی با آن درگیر نگردند ، دولت امریکا در سال ۱۹۹۲ برنامه Energy star را مطرح نمود. در چنین مواردی زمانییکه پس از مدت زمانی عملا" از سیستم استفاده نگردد ، نمایش تصویر قطع می گردد. وضعیت فوق تا زمانیکه کاربر موس را بحرکت در نیاورده و یا بر کلیدی از صفحه کلید ضربه نزد ، همچنان ادامه خواهد یافت . بهرحال تکنولوژی فوق باعث صرفه جوئی زیادی در میزان برق مصرفی ( منازل ، ادارت و ...) خواهد داشت.

منبع : http://yazdit.mihanblog.com
تاریخ انتشار : پنجشنبه 31 مرداد 1387 - 0:55

ویندوز ویستا
Vista Windows
طبقه بندی : کامپیوتر - مقالات

ویندوز ویستا


چرا مایکروسافت، ویستا را جایگزین اکس پی می کند؟ این سوالی است که اکثر کاربران تمایل دارند از مسوولان مایکروسافت سوال کنند و در پاسخ باید گفت در حال حاضر برخی از کارشناسان هر از چند گاهی حفره های جدید امنیتی را در اکس پی کشف می کنند که شاید راز عمده این تغییر ویندوز از سوی مایکروسافت به همین علت باشد. با توجه به آنچه که گفته شد بسیاری از کارشناسان رایانه یی اعتقاد دارند ویژگی های مثبت و قابلیت های گسترده سیستم عامل ویستا دلیل خوبی برای جایگزین کردن نسخه های قدیمی تر ویندوز با ویندوز ویستا است. این سیستم عامل در بخش کامپیوتر و سخت افزار نمایشگاه بین المللی محصولات الکترونیکی (CES) در سال ۲۰۰۷ به عنوان محصول برگزیده انتخاب شده و از آن به دلیل توسعه سخت افزاری، نرم افزاری و نوآوری در به وجود آوردن تجربه راحت تر، ایمن تر و سرگرم کننده تر برای کاربران تجلیل شد. سیستم عامل جدید ویندوز ویستا که بیل گیتس و همکارانش پنج سال زمان و هزینه یی معادل شش میلیارد دلار امریکا صرف آن کردند نکات مثبت فراوانی دارد که شاید ذکر همه آنها به صورت یک جا ممکن نباشد اما از نکات مثبت مهم این سیستم عامل می توان به موارد زیر اشاره داشت.
● ویستا و امنیت بالا
به رغم آنکه شرکت مایکروسافت تلاش کرد با انتشار مجموعه اصلاحی و به روزکننده سرویس پک ۲ برای ویندوز اکس پی این سیستم عامل را از لحاظ امنیتی به حد قابل قبولی برساند، اما حتی ضریب امنیت ویندوز اکس پی مجهز به سرویس پک ۲ نیز با ضریب امنیت ویندوز ویستا قابل مقایسه نیست. برخورداری از یک دیوار آتش (فایروال) قدرتمند و دو طرفه که اطلاعات ورودی و خروجی از رایانه را بررسی می کند، فناوری ویندوز سرویسز هاردنینگ که از اجرا شدن مخفیانه کدهای مخرب در رایانه و تغییرات ناخواسته تنظیمات سیستم عامل جلوگیری می کند، رمزنگاری تمامی اطلاعات موجود در هارد دیسک رایانه به منظور جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران و فناوری یوزر اکاونت پروتکشن به منظور محدود کردن اختیارات امنیتی کاربر با هدف حفاظت از رایانه، تنها بخشی از توانمندی های جدید امنیتی سیستم عامل ویندوز ویستا است.
● ویستا و اکسپلورر جدید
مایکروسافت با تقلید از مرورگر محبوب فایرفاکس تلاش کرده است نگارش جدید اکسپلورر را به قابلیت هایی نظیر مشاهده چند وب سایت در یک پنجره مرورگر،TabBrowsing مدیریت بهتر ویژگی های امنیتی، امکان شناسایی وب سایت های مشکوک به حملات فیشنگ و جلوگیری از دانلود و اجرا شدن کدهای مخرب از اینترنت بدون آگاهی کاربر، مجهز کند.
● ویستا و گرافیک بالا
شرکت مایکروسافت برای نخستین بار کیفیت گرافیک سیستم عامل ویندوز خود را به حد بالایی رسانده است. در ویندوز ویستا محیط گرافیکی زیبایی به نام ایرو گلس(Aero Glass) وجود دارد که فعال کردن آن تصاویر متحرک، جلوه های سه بعدی و تصاویر شفاف، آیکن ها و پنجره های شفاف را به ارمغان می آورد و نه تنها ظاهر ویندوز را دگرگون می کند بلکه کار کردن با آن را نیز بهبود می بخشد. البته باید در نظر داشت باشید فعال کردن قابلیت ایرو گلس نیازمند کارت گرافیکی و پردازنده قدرتمند است.
● ویستا و جست وجو
شرکت مایکروسافت، جست وجوگر دسکتاپ بسیار قدرتمندی را در ویندوز ویستا گنجانده که به هیچ وجه با گزینه کند و ناکارآمد جست وجو در ویندوز اکس پی قابل مقایسه نیست و کاربران می توانند با استفاده از آن با سرعت و دقت بالا در میان انواع فایل ها، ای میل ها و مطالب اینترنتی موجود در هارد دیسک رایانه خود یا شبکه رایانه یی مورد استفاده، به جست وجوی موارد مورد نظر خود بپردازند.
● ویستا و به روزرسانی
ویندوز ویستا بر خلاف ویندوز اکس پی از مرورگر اینترنت اکسپلورر برای دانلود به روزرسانی استفاده نکرده و خود به یک برنامه به رسان مجزا مجهز شده که نتیجه آن به روزرسانی متمرکز و سریع تر ویندوز و برنامه های جانبی آن است.
● ویستا و برتری صوتی تصویری
نرم افزار مدیا پلیر در ویندوز ویستا از ابزار نه چندان محبوبی که هم اکنون در اکس پی می بینیم، به یک برنامه صوتی و تصویری کامل و جذاب بدل شده است. برنامه ویندوز فوتو گالری سرانجام قابلیت مدیریت عکس های دیجیتالی را به ویندوز آورده که به کمک آن می توان به راحتی عکس ها را مدیریت، طبقه بندی، ویرایش و چاپ کرد. برنامه دی وی دی میکر نیز امکانات جالبی را برای ساخت و ویرایش تصاویر ویدئویی در اختیار کاربران ویستا قرار می دهد.
● ویستا و کنترل اطفال
ویندوز ویستا به قابلیتی مجهز شده که والدین، معلمان و مسوولان کتابخانه ها می توانند از جهات مختلف بر نحوه دسترسی اطفال به رایانه نظارت داشته باشند. به کمک این ویژگی می توان وب سایت های خاص را در اینترنت فیلتر کرد، دانلود فایل را محدود کرد، برنامه ها و بازی های رایانه یی قابل اجرا در رایانه را مشخص کرد و حتی روز و ساعت دسترسی کودک به رایانه را نیز تعیین و محدود کرد.
● ویستا و پشتیبانی از اطلاعات
زمانی که ویندوز ۹۵ به بازار آمد، رایانه های شخصی دارای هارددیسک های حداکثر ۳۰۰ مگابایتی بودند. این در حالی است که هم اکنون رایانه های جدید دارای هارد دیسک های ۳۰۰ یا ۴۰۰ گیگابایتی هستند و به همین علت ویندوز ویستا به منظور حفاظت از کاربر در برابر احتمال فاجعه پاک شدن یا از بین رفتن ناگهانی این حجم اطلاعات، به قابلیت پشتیبانی (Back up) جدیدی مجهز شده و به علاوه ویژگی سیستم ری استور در آن برای بازگرداندن رایانه به بهترین وضعیت قبلی در هر لحظه، بهینه سازی شده است.
● ویستا و اشتراک گذاری
ویندوز ویستا به توانایی به اشتراک گذاری هارددیسک ها مجهز شده که کاربران گروه های مشخص شده می توانند با استفاده از آن از طریق اینترنت به تبادل فایل و پیغام میان یکدیگر بپردازند.
● ویستا و نصب آسان
هرچند نگارش های آزمایشی ویندوز ویستا برای نصب شدن روی رایانه همانند ویندوز اکس پی دست کم به حدود یک ساعت زمان نیاز داشت اما مایکروسافت با ارائه نسخه نهایی این سیستم عامل نشان داد که کاربران می توانند حدود ۱۵دقیقه آن را روی رایانه خود نصب و راه اندازی کنند.
با تمامی این تفاسیر، برخی نکات منفی نیز در ویندوز ویستا به چشم می خورد که اگرچه در مقایسه با نکات مثبت چندان به چشم نمی آیند اما توجه به آنها ارزشمند است؛ 
▪ به خاطر داشته باشیم ویندوز ویستا برای عملکرد بهینه نیازمند یک رایانه قدرتمند با سخت افزار پیشرفته است و همین علت باعث شده است تا کاربران رایانه های قدیمی تر فکر ارتقای سیستم عامل خود را به ویستا از سر بیرون کنند. چندی پیش سازمان ناظر بر فناوری آموزشی در بریتانیا با این دلیل که ارتقای سیستم های مدارس از ویندوز اکس پی به ویستا باعث افزایش هزینه ها خواهد شد به مدارس این کشور توصیه کرد از به کارگیری ویندوز ویستا و مجموعه نرم افزاری آفیس ۲۰۰۷ مایکروسافت در مدارس خودداری کنند.
▪ ویندوز ویستا هنوز به یک نرم افزار ضد ویروس متمرکز مجهز نشده و شما همچنان مجبور خواهید بود پس از نصب آن از یک نرم افزار آنتی ویروس جداگانه برای حفاظت از رایانه خود بهره بگیرید.
▪ کار کردن با ویستا به ویژه با قابلیت های در ظاهر پیچیده یی نظیر فولدرهای مجازی اندکی مشکل بوده و تغییرات فراوان در منوی استارت ممکن است کاربران نسخه های قدیمی تر ویندوز را دچار سردرگمی کند.
▪ مایکروسافت برخی ویژگی های استاندارد شده در ویندوزهای قبلی را در ویستا تغییر داده که این امر می تواند سبب نارضایتی کاربران شود. به طور مثال پیش تنظیمات ویندوز ویستا به گونه یی است که ویندوز به جای خاموش کردن (شات داون) رایانه، آن را هایبرنیت می کند و کاربر مجبور است برای شات داون کردن کامل رایانه، پیش تنظیمات ویندوز ویستا را تغییر دهد.
▪ برخی ویژگی هایی که مایکروسافت با تبلیغات فراوان به ویستا افزوده در واقع نگارش های به روز شده ویژگی های قدیمی تر هستند. به طور مثال برنامه ویندوز میل در حقیقت همان آوت لوک اکسپرس با تغییرات جزیی است و ویندوز دیفندر نیز همان مایکروسافت آنتی اسپای ور است که تنها به روزنگاری شده است.

منبع :

articles.ir

تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 مرداد 1387 - 17:8


نرم افزار جاسوسی
Spyware

طبقه بندی : کامپیوتر - مقالات

اینترنت با سرعتی باورنکردنی همچنان به رشد خود ادامه می دهد و این پدیده نسبتا" جدید بشریت مورد توجه تمامی افراد و سازمان ها با اهداف مثبت و منفی قرار گرفته است.استفاده از اینترنت برای آگهی های تجاری و بازرگانی از جمله موارد فوق است. در صورتی که فرآیند پخش آگهی های تجاری با آگاهی و رضایت استفاده کننده اینترنت باشد،نمی توان چندان بر آن خرده گرفت ولی در صورتی که فرآیند فوق بدون آگاهی و یا کسب مجوز کاربران انجام شده و با نصب یک برنامه ناخواسته از سیستم های آنان برای ارسال آگهی های تجاری استفاده شود، حریم خصوصی کاربران در معرض تهدید قرار گرفته و این موضوع می تواند پیامدهای بمراتب خطرناکتری را بدنبال داشته باشد و آن زمانی است که اینگونه نرم افزارها از محدوده وظایف خود تعدی نموده و اقدام به جمع آوری و ارسال اطلاعات شخصی کاربران، بدون آگاهی و رضایت آنان می نمایند. ما امروزه شاهد تولد نسل جدیدی از نرم افزارهای جاسوسی می باشیم که از آنان با نام Spyware یاد می گردد. نصب اینگونه نرم افزارهای ناخواسته، مسائل متعددی را برای کاربران بدنبال خواهد داشت.
● SpyWare چیست؟
Spyware، نرم افزاری است که اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی بدون آگاهی و یا اجازه کاربران می نماید. اطلاعات جمع آوری شده می تواند شامل لیست سایت های مشاهده شده توسط کاربر و یا اطلاعات بمراتب حساس تری نظیر نام و رمز عبور باشد. به این نوع برنامه ها adware نیز گفته می شود. نرم افزارهای فوق پس از نصب بر روی کامپیوتر، قادر به ارسال آگهی های تجاری pop-up، هدایت مرورگر به وب سایت هائی خاص، ارسال لیست سایت های مشاهده شده توسط کاربر و یا مانیتورینگ عملکرد کاربران در زمان اتصال به اینترنت می باشند. برخی از برنامه های Spyware، قادر به ردیابی و تشخیص اطلاعات تایپ شده از طریق صفحه کلید نیز می باشند. با توجه به انجام پردازش های اضافی توسط اینگونه نرم افزارها، سیستم های کاربران کند و کارآئی آنان بطرز محسوسی کاهش خواهد یافت. در صورت دریافت موزیک از طریق برنامه های اشتراک فایل، بازی های رایگان از سایت های ناامن و یا سایر نرم افزارها از منابع ناشناخته، شرایط لازم به منظور نصب اینگونه نرم افزارها و در نهایت آلودگی سیستم فراهم می گردد.
● نحوه تشخیص Spyware
علائم زیر می تواند نشاندهنده نصب Spyware بر روی یک کامپیوتر باشد:
▪ نمایش مستمر پنجره های pop-up آگهی
▪ هدایت ناخواسته کاربران به وب سایت هائی که هرگز نام آنان در مرورگر تایپ نشده است.
▪ نصب Toolbars جدید و ناخواسته در مرورگر وب
▪ تغییر ناگهانی و غیرمنتظره صفحه اصلی مرورگر (home page)
▪ تغییر موتور جستجوی مرتبط با مرورگر پس از کلیک بر روی دکمه Search همراه مرورگر
▪ عدم عملکرد صحیح برخی کلیدها در مرورگر (نظیر کلید Tab زمانی که بر روی فیلدهای یک فرم حرکت می شود )
▪ نمایش تصادفی پیام های خطاء
▪ کاهش ملموس سرعت کامپیوتر در زمان فعال نمودن برنامه ها و یا انجام عملیاتی خاص (ذخیره فایل ها و ...)
▪ فعال شدن مرورگر و بدنبال آن وب سایت های آگهی بدون انجام عملیاتی خاص توسط کاربر
▪ عدم کارکرد صحیح لینک های همراه یک برنامه
▪ توقف ناگهانی و غیرمنتظره مرورگر وب
▪ عدم عملکرد صحیح برخی از عناصر سیستم عامل و یا سایر برنامه ها
● نحوه پیشگیری از نصب Spyware
عدم کلیک بر روی لینک های موجود در پنجره های pop-up. با توجه به این که پنجره های pop-up اغلب محصول و یا نوع خاصی از Spyware می باشند، کلیک بر روی آنان می تواند باعث نصب یک نرم افزار Spyware گردد. برای بستن این نوع پنجره ها از آیکون "X" در titlebar استفاده گردد (در مقابل لینک close همراه پنجره).
پاسخ منفی به سوالات ناخواسته: در صورت برخورد با جعبه های محاوره ای که درخواست اجرای یک برنامه را نموده و یا قصد انجام عملیات خاص دیگری را دارند، همواره گزینه NO و یا Cancel انتخاب گردد.در موارد خاص می توان از آیکون "X" موجود در titlebar استفاده نمود.
دقت لازم در خصوص دریافت نرم افزارهای رایگان از اینترنت: سایت های زیادی اقدام به ارائه Toolbar های سفارشی و یا ویژگی های خاص دیگری می نمایند. تا زمانی که نسبت به ایمن بودن این نوع سایت ها اطمینان حاصل نشده است، نمی بایست فایل و یا برنامه ای را از طریق آنان Download نمود.
عدم کلیک بر روی لینک های موجود در Email که ادعای ارائه یک نرم افزار Anti-Spyware را دارند. نظیر ویروس های کامپیوتری، لینک های موجود در نامه های الکترونیکی ممکن است اهداف سودمندی را دنبال ننموده و نصب Spyware بر روی سیستم شما را بدنبال داشته باشند.
علاوه بر موارد فوق و خصوصا" در مواردی که احساس می شود بر روی کامپیوتر Spyware نصب شده است و قصد داشته باشیم عملکرد آن را به حداقل مقدار خود برسانیم می توان عملیات زیر را انجام داد:
اعمال محدودیت در رابطه با پنجره های Pop-up و کوکی ازطریق تنظیمات برنامه مرورگر: پنجره های pop-up توسط نوع خاصی از اسکریپت ها و یا محتویات فعال (اپلت های جاوا، کنترل های اکتیوایکس) ایجاد می گردند. با تنظیم مناسب پارامترهای برنامه مرورگر، می توان محدودیت لازم دراجرای اسکریپت ها، اپلت های جاوا، کنترل های اکتیو ایکس و تعداد پنجره های pop-up را اعمال نمود. عملکرد برخی از کوکی ها مشابه Spyware می باشند، چراکه از طریق آنان مشخص خواهد شد که شما چه وب سایت هائی را مشاهده نموده اید. با تنظیم پارامترهای برنامه مرورگر می توان محدودیت لازم در خصوص ایجاد کوکی ها را اعمال نمود.
● نحوه حذف Spyware
▪ اجرای یک برنامه ضد ویروس و پویش کامل کامپیوتر: برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس قادر به یافتن و حدف برنامه های Spyware می باشند.
▪ اجرای یک برنامه معتبر که مختص حذف Spyware طراحی شده است. تعداد زیادی از تولیدکنندگان محصولاتی را به منظور شناسائی و حذف برنامه های Spyware، ارائه داده اند.
LavaSoft&#۰۳۹;s Adaware, Webroot&#۰۳۹;s SpySweeper, PestPatrol, Spybot Search and Destroy ، نمونه هائی در این زمینه می باشند.

منبع : هوای تازه
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 مرداد 1387 - 13:34


اریخچه پیدایش
CD & DVD

گردآورنده : وحید نقشینه
طبقه بندی : کامپیوتر - مقالات

سالیان طولانی صنعت سینما به دنبال راه حلی بود تا با استفاده از CD بتواند نوار ویدئو را کنار گذاشته و به آرشیو جامع تری دست یابد. پس از سال ها تلاش DVD ها وارد بازار شدند. نکته حائز اهمیت در DVD وجود ظرفیت بالا می باشد . در حالی که CD می تواند تنها ۷۰۰ مگا بایت اطلاعات را ذخیره کند ، کمترین ظرفیت DVD معادل ۴‎/۳ گیگابایت است و ظرفیت های بالاتر آن هم موجود است.
برای ذخیره اطلاعات در رایانه از دوگونه دیسک استفاده می شود. این دیسک ها را می توان به مغناطیسی و نوری تقسیم بندی کرد. فلاپی دیسک ها و هارددیسک ها دو نمونه متداول از دیسک های مغناطیسی هستند که از آنان در بیشتر رایانه های شخصی که در منازل و ادارات مشغول سرویس دهی هستند استفاده می شود.
اطلاعات به صورت مغناطیسی روی دیسک های اشاره شده ذخیره می شود. اما در دیسک های نوری به جای استفاده از تکنولوژی مغناطیسی از فناوری نور به منظور ذخیره و بازیابی اطلاعات استفاده می شود به علاوه روی دیسک های مغناطیسی می توان اطلاعات را برای چندین بار ذخیره و بازیابی کرد اما در دیسک های نوری این امکان وجود نداشته و تنها می توان برای یک بار نوشتن اطلاعات را انجام داد. استانداردهای دیسک های نوری به کار گرفته شده برای رایانه را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد:
۱) CD
اولین نمونه از دیسک های نوری به منظور ذخیره اطلاعات را می توان CDها دانست. این قبیل از حافظه ها ذخیره سازی مطلوبی را به منظور ذخیره داده های صوتی در اختیار کاربران قرار می دهد. درایوهای CD به عنوان یکی از اساسی ترین قطعات رایانه های امروزی مورد استفاده واقع می شود. قطر این دسته از حافظه ها در حدود ۱۲۰ میلی متر و ضخامت آن یک دوم میلی متر است و در حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ مگا بایت اطلاعات را می توان روی آن قرار داد که این حجم از اطلاعات در حدود ۷۴ دقیقه موزیک با کیفیت بسیار عالی خواهد بود.
جنس CD ها معمولاً از پلاستیک بوده که بیشتر آن از نوعی پلاستیک مخصوص با نام پلی کربنات تزریقی استفاده می شود که در زمان تولید ، پلاستیک مذکور توسط ضربه های میکروسکوپی نشانه گذاری شده و یک شیار حلزونی از داده روی آن ایجاد می شود.
در زمانی که قسمت شفاف پلی کربنات در حال شکل پذیری است یک لایه آکریلیک برای حفاظت روی سطح آلومینیوم پخش می شود. هر CD دارای یک شیار حلزونی از سمت داخل به سمت خارج است که اطلاعات بر روی این شیارها قرار می گیرد.
۲) DVD
شعاع و ضخامت DVD مانند CD است و به روش مشابهی نیز تولید می شود اما قضیه ای که سبب می شود حجم ذخیره سازی بالا را در یک DVD داشته باشیم فشرده بودن طراحی DVD نسبت به CD است.
روش ذخیره اطلاعات در DVD به صورت برآمدگی هایی در سطح دیسک می باشد . یک دیسک DVD از چندین لایه پلاستیک پلی کربنیت تشکیل می یابد که با روش تزریق روی هم قرار می گیرد. پس از مرحله تزریق لایه شفافی روی برآمدگی های دیسک قرار می گیرد و روی آن نیز یک لایه طلایی قرار داده می شود . در پشت برآمدگی ها نیز یک لایه آلومینیوم قرار داده می شود و سرانجام روی لایه بیرونی یک لایه لاکی شکل قرار می گیرد.
زمانی که درایو را در درایو خواننده قرار می دهیم اشعه لیزر به درایو تابانده شده و از لایه پلی کربنات گذر کرده و به آلومینیوم برخورد می کند و سپس بازگردانده می شود و خواننده درایو براساس تغییرات ایجاد شده در مدت زمان انعکاس پرتو عبور کرده از حفره های کوچک، حفره های دیسک ها را مشخص کرده و اطلاعات را می خواند.
● تاریخچه پیدایش DVD
▪ اولین حرکت را در زمینه تولید DVD دو شرکت سونی و فیلیپس با تولید MMCD آغاز کردند که این اتفاق در سال ۱۹۹۵ به وقوع پیوست.
▪ در سال ۱۹۹۵ شرکت توشیبا همراه با کمپانی تایم، وارنر محصولی با نام SD عرضه کردند.
▪ در اوایل سال ۱۹۹۶ به دلیل عدم سازگاری MMCD و SD شرکت های سونی، فیلیپس، توشیبا، تایم ـ وارنر محصول جدیدی با نام DVD را تولید و روانه بازار کردند.
● تفاوت CD و DVD
یکی از مهمترین تفاوت های CD و DVD افزایش فضای DVD جهت نگهداری اطلاعات است که این قضیه به دلایل زیر است:
۱) نزدیکی بیشتر فاصله تراک ها در DVD : این فاصله در DVD ۰‎/۷۴ میکرون و درCD ۱‎/۶ میکرون است که این امر سبب خواهدشد که چگالی تراک ها در DVD بیشتر از CD باشد.
۲) کوچکتر بودن حفره ها: این حفره ها در
DVD ۰‎/۴ میکرون و درCD ۰‎/۸ میکرون است که این امر سبب خواهد شد حجم بیشتری از اطلاعات را روی DVD ذخیره کرد.
۳) کوتاه تر بودن طول موج لیزر در DVD : طول موج لیزر در DVD ۶۳۵ تا ۶۵۰ نانومتر است اما طول موج لیزر در CD در حدود ۷۸۰ نانومتر است.
۴) قابلیت ۲ لایه بودن در DVD : با توجه به دولایه ای بودن بعضی از DVD ها می توان از یک سطح دیسک، ظرفیتی دو برابری را به دست آورد.
● مزایای DVD نسبت به CD
۱) عدم افت کیفیت در اثر مرور زمان
۲) عدم آسیب رسانی میدان های مغناطیسی و الکترو مغناطیسی
۳) مقاومت بالا در برابر سرما و گرما
● انواع DVD
از سال ۱۹۹۶ که اولین دیسک های ذخیره اطلاعات با فرمت DVD وارد بازار شد، پسوندهای متعددی نیز ظهور کرد که دلیل اصلی آن قابلیت رایت کردن DVD ها پس از چندسال بود . برخلاف CD ها استانداردهای متفاوتی برای ساخت DVD وجود دارد که عمدتاً از تصمیمات دو اتحادیه بزرگ یعنی DVD FoRum و DVD + Rw Alliance نشأت می گیرد.
DVD FoRum نام اتحادیه ای مشتمل بر ۲۰۰ شرکت بزرگ است که در زمینه تکنولوژی های نوین همکاری می کنند از جمله این شرکت ها می توان به هیتاچی، میتسوبیشی، سونی و پایونیر اشاره کرد.
استانداردهایی که این اتحادیه اعلام و تصویب می کند همگی با علامت منفی (-) مشخص می شود، در مقابل DVD+Rw Alliance اتحادیه ای است که در رقابت شدید با DVD FoRum به سر می برد، اعضای این اتحادیه نیز نزدیک به ۲۰۰ شرکت بزرگ از جمله یاماها، دل و اچ پی هستند استانداردهای ارائه شده این اتحادیه با یک علامت مثبت (+) ارائه می شود.
● فرمت های DVD FoRum
▪ DVD-R : فناوری به کار رفته در این استاندارد شبیه استاندارد CD-R است که در آن دیسک یک بار رایت شده و بارها خوانده می شود. دستگاه هایی که از این استاندارد تبعیت می کنند تنها می توانند روی DVD های R- عملیات رایت را انجام دهند، علامت R در این استاندارد مخفف Recordable است و به این معناست که شما می توانید توسط دی وی دی رایتر اطلاعات را روی دیسک ذخیره کنید.
▪ DVD-RW : دستگاه هایی که از این استاندارد پشتیبانی می کنند قابلیت پخش و رایت روی دیسک های DVD-RW و DVD-R رادارند.
● فرمت های DVD+ RW Alliance
DVD+R : دیسک های این استاندارد قابل رایت هستند. دستگاه هایی که از این استاندارد تبعیت می کنند تنها می توانند اطلاعات را روی دیسک های بافرمت DVD+R رایت کنند.
DVD+RW دیسک های این استاندارد همانند DVD+R هستند.
DVD+RDL : این دیسک ها همگی دولایه بوده و ظرفیت آنها نسبت به مدل های قبلی دو برابر شده است. این دسته از دیسک ها جزو رده های DVD۹ تا DVD۸ هستند که ظرفیت هایی بین ۸‎/۵ گیگابایت تا ۱۵‎/۹ گیگابایت را دارا می باشند.
● ظرفیت DVDها
۱) sided , single-Loyerd - singl) : این دسته از DVDها که در گروه ۵ - DVD قرار می گیرند امکان ذخیره سازی ۴‎/۷ گیگابایت از اطلاعات را دارند. این DVDها از دو زیر لایه به هم چسبیده تشکیل شده است که یکی از زیر لایه ها به عنوان لایه ای که اطلاعات روی آن ذخیره می شود در نظر گرفته شده و زیر لایه دوم خالی است، ظرفیت این DVDها تقریباً معادل هفت برابر یک CD معمولی است.
۲) sided , Dual-Loyerd - single : این گروه از DVDها در دسته ۹ - DVD جای دارند که امکان ذخیره سازی ۸‎/۵ گیگابایت از اطلاعات رادارد. DVD۹ از دو زیر لایه متصل شده به هم تشکیل می شود تا دو لایه به منظور ذخیره اطلاعات در یک طرف دیسک ایجاد شود. در طرف دیگر دیسک یک زیر لایه ایجاد می شود که همواره خالی می ماند و لایه ای که اطلاعات روی آن ذخیره می شود با استفاده از روکش طلایی نیمه شفاف پوشش داده خواهد شد. در صورتی که لیزر بر روی لایه اول تابانده شود نور منعکس شده و در صورت تابش لیزر بر روی لایه دوم ، نور از آن عبور خواهد کرد.
روی دیسک های ۹ - DVD می توان اطلاعات بیشتری نسبت به دیسک های ۵ - DVD ذخیره کرد.
۳) sided , single-layered - Double : این دسته از DVDها قابلیت ضبط اطلاعات تا ۹‎/۴ گیگابایت را دارا می باشند. این گروه از DVDها در دسته DVD۱۰ قرار می گیرند، DVDهای گروه DVD۱۰ همگی در حدود ۱۰ گیگابایت از اطلاعات را حمل می کنند. زیر لایه های این گروه برخلاف زیرلایه های گروه های قبلی پشت به پشت به یکدیگر متصل شده اند. این قبیل از دیسک ها توسط درایوهایی که یک لیزر دارند خوانده می شود و لذا برای خواندن دو طرف دیسک باید آن را به صورت دستی پشت و رو کرد.
۴) sided , dual-latered - Double : این دسته از DVDها قابلیت ضبط ۱۷‎/۱ گیگابایت از اطلاعات را دارد، این گروه از DVDها مانند گروه قبلی دارای دو لایه می باشد. با این تفاوت که در هر طرف دو لایه دارد و لایه های مربوطه پشت به پشت هم قرار گرفته و به هم وصل می شوند. روی این دیسک ها می توان نزدیک به ۱۸ گیگابایت اطلاعات قرار داد، به علاوه این DVDها نیز دورو بوده و قابلیت ضبط اطلاعات در هر دو روی DVDها در نظر گرفته شده است.
● فرمت های مختلف DVD
۱) DVD - RAM: روش دستیابی به این اطلاعات به صورت تصادفی است که امکان خواندن و نوشتن روی آنها وجود دارد، عمر مفید این دسته از DVDها را نزدیک به صد سال تخمین زده اند و به علاوه بارهاو بارها قابلیت خواندن و نوشتن اطلاعات روی آنها وجود دارد.
۲) DVD- R ( DVD+ R) : این گروه از DVDها تنها قابلیت یک بار نوشته شدن را دارند و بیشتر داده هایی که مورد استفاده قرار می گیرند از جنس فیلم، صوت و موسیقی است. برای نوشتن اطلاعات روی این گروه از DVDها باید از DVDهای R - استفاده کرد.
۳) DVD- RW ( DVD+ RW) : روی این گروه از DVDها می توان بارها و بارها اطلاعات رانوشت و به عنوان آرشیوی برای فیلم و عکس از آن استفاده کرد.
۴) ROM -DVD : این دسته از DVDها صرفاً برای خواندن اطلاعات مورد استفاده واقع می شوند، بیشتر فیلم هایی که در ویدئوکلوپ ها موجود است، از همین جنس است.
● DVD از خود برنده
با توجه به پیشرفت هایی که در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال های اخیر پدید آمده است و نوآوری هایی که در این زمینه از سوی شرکت های مختلف ارائه می شود، روز به روز باید شاهد تولید محصولی جدید و یا توسعه و تکمیل مدل های قبلی بود. در این راستا شرکت NOVEL اقدام به تولید DVDای نموده است که در آنها نوعی پمپ زمانی شیمیایی وجود دارد که پس از باز شدن بسته بعد از زمان معینی سطح قرمز رنگ DVD از بین رفته و پس از ، از بین رفتن این سطح قرمز رنگ دیگر اطلاعات داخل آن قابل بازیابی نیست.
البته مدل های جدید دیگری با طول عمر بالاتر نیز وجود ندارد.

منبع : articles.ir
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 مرداد 1387 - 13:26


مرورگرهای اینترنت
Internet Browsers

طبقه بندی : کامپیوتر - مقالات

اولین و مهمترین نیاز هر کاربر اینترنت در زمان اتصال به اینترنت استفاده نمودن از یک مرورگر وب می باشد. بنابراین داشتن یک مرورگر سریع و در این حال با ثبات از ضروری ترین نیاز های هر کاربر اینترنت می باشد، به همین جهت در این پست قصد داریم شما را با ۶ تا از معروفترین مرورگر های وب دنیا و تاریخچه آنها آشنا کنیم:
● مختصری از تاریخچه پیدایش مرورگر ها:
با پیدایش سیستم عامل های همچون مایکروسافت ویندوز، دنیای کامپیوتر دچار تحولات زیادی شد من جمله کنار گذاشتن سیستم عامل های همچون داس که جز یکسری فرامین متنی و دانستن آنها کارایی بیشتری نداشت. با پیدایش ویندوز و حضور پنجره ها کار با کامپیوتر ها راحت تر گشته و امکانات استفاده از نرم افزارهای متعدد تر را در اختیار کاربران قرار می دهد. چیزی از پیدایش ویندوز تازه از تخم در آمده (مودبانه: نوپا) نمی گذشت که سرو کله ی اینترنت بر روی کامپیوترهای شخصی یا همان پی سی PC باز شد. در ابتدا ویندوز چیزی تحت عنوان مروگر وب بر روی سیستم عامل خود نداشت و کاربران ویندوز جهت استفاده از اینترنت نیاز به نصب مرورگری به نام Netscape Browser که جهت استفاده در کامپیوتر های شخصی بود داشتند. این مرورگر سال ها توانست محبوبیت زیادی را در بین کاربران اینترنت به دست آورد تا اینکه شرکت مایکروسافت با ارایه اولین نسخه از مروگر خود به نام Internet Explorer بازار مرورگر های وب را در اختیار خود قرار داد و شرکتAOL یا Netscape را به شدت شکست دهد. این روند همچنان ادامه داشت تا حدود سالهای ۲۰۰۱ -۲۰۰۰ با افزایش کاربران اینترنت و استفاده انها از Internet Explorer به عنوان محبوبترین مرورگر وب و ظهور نسل جدید ویروس نویسان و کد های مخرب Internet Explorer را به عنوان اولین هدف خود قرار می دادند. تنها اقدام مایکروسافت ارایه Patch های متعددی برای این مشکلات بود که کارایی خوبی نداشتند اینجا بود که اولین جرقه های ارایه مروگر های وب به ذهن شرکت های نرم افزاری دنیا رسید من جمله مهمترین این تحولات به جدا شدن ۲ شرکت قدیمی ّAOL و Mozilla که باهم به ارایه نرم افزار Netscape Browser می پرداختند اشاره نمود.
۱) Microsoft Internet Explorer:
نامی آشنا برای تمام کاربران وب، راحت بودن و ساده بودن کار با این مرورگر و از همه مهمتر رایگان بودن این مرورگر از جمله مهمترین خصوصیات این مرورگر می توان نام برد که به پر کاربردترین مرورگر وب مبدل شده است.
▪ مزایا:
داشتن قابلیت بستن پنجره های تبلیغاتی (pop-up blocker)، بالا بردن ضریب امنیتی مرورگر در سرویس پک ۲ ، پشتیبانی از قابلیت ActiveX معایب: حفره های امنیتی متعدد، پشتیبانی نکردن از RSS، تکنیکال ساپورت گران نتیجه گیری: این مرورگر هم هنوز طرفداران زیادی را دارد اما به دلایل فوق و امنییت پایین در بسیاری از کشور ها کنار گذاشته و از مرورگر های دیگری استفاده می کنند.
۲) Avant Browser:
یکی دیگر از مرورگر هایی که بر پایه اینترنت اکسپلورر کار می کند، نرم افزار فوق دارای سرعت بالا، پایداری، محیط کاربر پسند و ویژگی چند پنجره در یک پنجره می باشد. این مرورگر با پشتیبانی از ۳۹ زبان زنده دنیا در نوع خود بی نظیر است. این نرم افزار کاملاً رایگان میباشد و برای استفاده از آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، به دور از هر گونه تبلیغ و یا نرم افزار های جاسوسی می باشد.
▪ مزایا: همان اینترنت اکسپلور با یکسری قابلیت های اضافه شده به آن مانند: ـ پشتیبانی از پوسته های مختلف برای جذاب تر شدن محیط کار برای کاربر ـ حالت تمام صفحه واقعی با حذف دستگیره های پیمایش و مخی کردن تسک بار ـ کنترل همزمان چندین پنجره باز برای متوقف کردن و بستن چندین پنجره ـ پشتیبانی کامل از تمامی امکانات اینترنت اکسپلورر همانند پذیرش کوکی ها، جاوا، فلش، پلیرها، اکتیو ایکس و ... ـ بلوکه کردن پنجره های تبلیغاتی و ...
▪ معایب: حفره های امنیتی متعدد , پشتیبانی نکردن از RSS , تکنیکال ساپورت برای نسخه های دانلودی ندارد.
▪ نتیجه گیری: این مرورگر بازهم به دلیل استفاده از موتور اینترنت اکسپلور جهت کاوش وب دارای همان مشکلات اینترنت اکسپلور نیز می باشد.
۳) Mozilla Firefox:
بعد از جدا شدن شرکت Mozilla این شرکت مبنا کاری خود را در جهت تولید مرورگری که هم رایگان باشد و نیز Open Source قرار داد. این شرکت در ابتدا با ارایه مرورگری به نام Mozilla و از طرفی سورس ان توانست بسیاری از مشکلات مرورگر خود را برطرف کند این مرورگر دارای تنظیمات پیچیده بود و نتوانست بین کاربران جا باز کند اما داری سرعت و امنییت بسیار بالاتری نسبت به IE بود تا اینکه با ورِِِژن موزیلا ۱.۷ خود به اوج خود رسید. در این هنگام مسولان این شرکت در جهت تولید نرم افزاری ساده ترو کم حجم تر شبیه اینترنت اکسپلور بر آمدند که نتیجه این کار مرورگر دیگری به نام Fire bird بود این نرم افزار توانست طرفداران زیادی را بدست آورد تا اینکه اکنون با نام fireFox روباه آتشین توانست خود را به عنوان یکی ار سرسخت ترین رقبای اینترنت اکسپلور مبدل نمایید و طرفداران بسیار زیادی را در دنیا بدست اورد.
▪ مزایا:
قابلیت باز کردن صفحات در زبانه ها, داشتن توانایی بستن پنجره های تبلیغاتی و ابزار های جستجو در خود مرورگر بدون نیاز به ورود به سایت موتور های جستجو, پشتیبانی از RSS, امنیت بالا, رایگان بودن.
▪ معایب:
بدلیل پشتیبانی نکردن از ActiveX نمی توان بعضی از سایتها را با آن مشاهده کرد. نتیجه گیری: فعلا که بازار مروگر را اشغال کرده و طرفداران زیادی دارد. 
۴) Opera:
به جرات می توان گفت که این مرورگر در حال حاضر سریعترین و خوش دسترین و زیباترین مرورگر موجود در وب است. بعد از آمدن رقبای همچون فایرفاکس مدیر این شرکت نیز در جهت ان بر آمد تا استفاده از این مرورگر را از ورژن ۸.۵ به بعد رایگان و بدون هیچ گونه تبلیغی ارایه دهند تا بلکه بتوانند طرفداران زیادی را بدست آورند این نرم افزار در این سادگی محیط نرم افزاری خود بسیار ی تنظیمات مهم و پیچده دارد که برای کاربران حرفه و طراحان وب بسیار جذاب می باشد.
▪ مزایا: داشتن تنظیماتی برای سفارشی کردن محیط گرافیکی مرورگر, پشتیبانی از RSS بسیار جذاب و ساده و داشتن قابلیت باز کردن صفحات در زبانه ها و دانلود منیجر جراگانه جلوگیری از پاپ آپ ها کد های جاوا و...
▪ معایب: مجانی نبودن ورژن های قدیمی آن و تکنیکال ساپورت ضعیف همچنین پیچیدگی منو ها و تنظیمات بیش از حد آن برای کاربران مبتدی مشکل ایجاد می کند.
۵) Netscape Browser:
AOL نیز با جدا شدن شرکت موزیلا سعی در تولید همان مرورگر معرف Netscape Browser نمود ولی در ورژن های جدید خود به جای تولید مرورگر مبدل به شتر مرغی شده که در مروگر های خود هم از موتور اینترنت اکسپلور بهر می برد هم از موتور مرورگر فایر فاکس یا به قول معروف این شرکت با یک تیر می خواهد ۲ نشان را بزند یعنی هم کاربران اینترنت اکسپلورر را به خود جذب کند هم کاربران فایرفاکس را...؟!
▪ مزایا: دسترسی به امکانات موجود در این مرورگر بسیار آسان و راحت است به طوری که هیچ یک از خصوصیات براوزر برای شما ناشناخته نمی ماند. امنیت بالا , پشتیبانی از RSS , وجود گزینه هایی برای سفارشی کردن محیط مرورگر و ارائه شناسنامه های سایت ها برای جلوگیری از حملات فیشینگ از دیگر خصوصیات این مرورگر است.
▪ معایب: تنظیمات مربوط به قابلیت RSS بسیار پیچیده و سخت می باشند.

منبع : articles.ir
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 مرداد 1387 - 20:36


چیست ؟
Universal Serial Bus
طبقه بندی : کامپیوتر- مقالات

 همواره اتصال یک دستگاه به کامپیوتر و پیکربندی مناسب آن برای استفاده ، یکی از چالش های اصلی در رابطه با بخدمت گرفتن تجهیزات جانبی در کامپیوتر بوده است :
*چاپگرها به پورت موازی متصل شده و اغلب کامپیوترها دارای یک پورت هستند . فرض نمائید که دارای یک Zip drive باشیم . درایوهای فوق نیازمند یک اتصال با سرعت بالا با کامپیوتر می باشند. در صورت استفاده از پورت موازی، از لحاظ سرعت خواسته یک Zip Drive تامین نخواهد گردید.
* مودم ها از پورت های سریال استفاده می نمایند. اغلب کامپیوترها دارای دو پورت سریال بوده و در اکثر موارد سرعت مناسبی را دارا نمی باشند.
* دستگاههائی که به سرعت بالائی نیاز دارند بهمراه کارت های خود عرضه می گردند.این نوع کارت ها می بایست در یکی از اسلات های برد اصلی نصب گردند.متاسفانه تعداد اسلات های موجود محدود بوده و در برخی حالات نصب نرم افزار مربوط به کارت دردسرآفرین نیز است .
هدف USB خاتمه بخشیدن به تمام موارد و مشکلات موجود در زمینه بخدمت گرفتن تجهیزات جانبی در کامپیوتر است .USB یک روش آسان و استاندارد را برای اتصال 127 دستگاه به کامپیوتر، فراهم می کند. هر دستگاه می تواند شش مگابیت در ثانیه پهنای باند داشته باشد. پهنای باند فوق برای اکثر دستگاههائی که می خواهیم به کامپیوتر متصل نمائیم ، مناسب خواهد بود. اکثر تجهیزات جانبی که جدیدا" تولید می گردند، دارای یک پورت USB می باشند. چاپگر، اسکنر، موس، دوربین های دیجیتال، دوربین های وب ،مودم، بلندگو، تلفن، رسانه های ذخیره سازی، اتصالات شبکه و ... نمونه هائی از این نوع دستگاهها می باشند. اتصال یک دستگاه USB به کامپیوتر ساده است . کانکنورهای USB را می توان در پشت سیستم مشاهده و در ادامه کانکنور USB را به آنها متصل کرد. شکل زیرجایگاه کانکنورهای USB را در پشت یک سیستم نشان می دهد.

در صورتیکه دستگاهی برای اولین مرتبه ( بار اول ) نصب گردد، سیستم عامل مربوطه آن را تشخیص و با نصب درایور ، عملا" زمینه استفاده از دستگاه فراهم خواهد شد. دستگاههای USB را می توان بدفعات به سیستم متصل و یا آنها را از سیستم جدا کرد.اغلب دستگاههای USB بهمراه کابل اختصاصی خود ارائه می گردند . کابل های فوق دارای اتصالی از نوع A می باشند.شکل زیر یک کانکنور USB را که از نوع A است نشان می دهد.

 در صورتیکه دستگاه USB دارای کانکتور A نباشد بهمراه آن سوکتی ارائه شده که می تواند یک کانکنور از نوع B را قبول نماید.

 

 از کانکتور نوع A برای اتصال به کامپیوتر و از کانکتور نوع B برای اتصال دستگاههای خاص استفاده می گردد. اغلب کامپیوترهای جدید بهمراه یک و یا بیش از یک سوکت USB ارائه می گردند. با توجه به وجود دستگاههای متعدد که دارای پورت USB می باشند، می توان بسادگی دستگاه مورد نظر را ازطریق پورت USB به یکی از سوکت های USB کامپیوتر متصل نمود.مثلا" می توان به کامپیوتر یک چاپگر USB ، یک اسکنر USB ، یک دوربین وب USB و یک کارت شبکه USB را متصل نمود. در صورتیکه کامپیونر دارای صرفا" یک کانکتور USB باشد و بخواهیم تجهیزات USB گفته شده را به آن متصل نمائیم چه کار باید کرد؟ برای حل مشکل فوق می بایست یک USB hub را تهیه کرد. USB استاندارد قادر به حمایت از 127 دستگاه است . هاب USB بخشی از استاندارد فوق محسوب می گردد.شکل زیر یک هاب USB را بهمراه چهار کانکنور از نوع A نشان می دهد. 


 یک هاب ممکن است چهار و یا بیش از چهار پورت داشته باشد. هاب به کامپیوتر متصل شده و هر یک از دستگاهها به یکی از پورت های هاب متصل خواهند شد. هاب ها می توانند با برق و یا بدون برق باشند. استاندارد USB این امکان را فراهم می سازد که دستگاهها برق مورد نیاز خود را از طریق اتصال USB مربوطه تامین نمایند. یک دستگاه با مصرف برق بالا نظیر اسکنر دارای منبع تغذیه اختصاصی خود است ولی دستگاههای با مصرف برق پایین نظیر موس و دوربین های دیجیتال ، برق مورد نیاز خود را می توانند از گذرگاه مربوطه تامین نمایند. در صورتیکه از دستگاههائی نظیر چاپگر و یا اسکنر استفاده می گردد که خود دارای منبع تغذیه اختصاصی می باشند، نیازی به هاب با برق نخواهد بود در صورتیکه از دستگاههای فاقد منبع تغذیه نظیر موس و دوربین استفاده می گردد ، به هاب برق دار نیاز خواهد بود. هاب دارای ترانسفورماتور اختصاصی خود بوده و برق مورد نیاز گذرگاه را تامین خواهد کرد.

ویژگی های USB
USB دارای ویژگی های زیر است :
* حداکثر 127 دستگاه را می توان متصل نمود. ( مستقیما" و یا توسط هاب های USB)
* کابل های USBبتنهائی قادر به حمایت از طول 5 متر می باشند. در صورت استفاده از هاب حداکثر طول 30 متر خواهد بود.
* نرخ انتقال اطلاعات گذرگاه دوازده مگابیت در ثانیه است .
* هر دستگاه قادر به درخواست شش مگابیت در ثانیه است . عملا" بیش از یک دستگاه در هر لحظه نمی تواند درخواست شش مگابیت در ثانیه را داشته باشد چراکه از پهنای باند گذرگاه تجاوز خواهد کرد.
* یک کابل USB دارای دو سیم برای برق ( 5+ ولت و Ground) و یک سیم بهم تابیده برای حمل داده است .
* بر روی سیم برق، کامپیوتر قادر به تامین برق با حداکثر پانصد میلی آمپر و پنج ولت است .
* دستگاههای با مصرف برق پایین نظیر موس می توانند برق مورد نیاز خود را مستقیما" از طریق گذرگاه تامین نمایند.
* دستگاههای USB را می توان هر زمان متصل و مجددا" از سیستم جدا کرد.
* اکثر دستگاههای USB می توانند توسط کامپیوتر و در زمان حالت Power-saving ، به خواب ( غیره استفاده گردند) روند.
* دستگاههائی که به پورت USB متصل می گردند از یک کابل USB که حامل برق و داده است استفاده می نمایند.
دو سیم حامل برق ( قرمز - پنج ولت و قهوه ای ( زمین ) یک زوج کابل بهم تابیده برای حمل داده ( زرد و آبی )


زمانیکه کامپیوتر روشن می گردد ، عملیات پرس و جو در رابطه با دستگاههای متصل به گذرگاه انجام شده و به هر یک از آنها یک آدرس خاص ، نسبت خواهد شد . فرآیند فوق "سرشماری" نامیده می شود. دستگاهها نیز زمانیکه به گذرگاه متصل می گردند شمارش می گردند.
کامپیوتر از نحوه انتقال اطلاعات توسط دستگاهها با استناد بر یکی از روشهای زیر ، آگاهی می یابد.
 وقفه : دستگاهی نظیر موس یا صفحه کلید که داده های کمی را ارسال می دارند از روش " وقفه " استفاده می نمایند. 
Bulk ( توده ای ): یک دستگاه نظیر چاپگر که حجم بالائی از اطلاعات را در یک بسته دریافت می دارد، از روش فوق استفاده می نماید. یک بلاک از داده ها برای چاپگر ارسال و صحت آنها نیز بررسی می گردد.
 Isochronous ( همزمان ): دستگاههای نظیر بلندگو از روش فوق استفاده می نمایند. جریان پیوسته ای از داده ها بین دستگاه و کامپیوتر برقرار می گردد.
USB پهنای باند موجود را به مجموعه ای از فریم ها تقسیم و کامپیوتر فریم ها را کنترل خواهد کرد. فریم ها شامل 1500 بایت بوده و هر میلی ثانیه یک فریم جدید، بوجود می آید اخیرا" استاندارد USB نسخه دو، مطرح شده است . بر اساس استاندارد فوق ، سرعت ده تا بیست برابر افزایش خواهد یافت . با رسیدن به سرعت های فوق می توان تقریبا" هر نوع دستگاهی را از طریق USB به کامپیوتر متصل کرد. هارد دیسک های خارجی و دوربین های فیلم برداری نمونه هائی در این زمینه می باشند.

منبع :

www.srco.ir

تاریخ انتشار : شنبه 4 خرداد 1387 - 15:27


Admin Logo
themebox Logo