تبلیغات
دانش ما - تربیت بدنی

کنکور و نمونه سوال
کرال پشت

تربیت بدنی

 

نقش آب در ورزش
تاریخ ثبت: 14/09/1387

ـشما بدون غذا چند هفته،بدون آب چند روز و بدون اکسیژن چند دقیقه میتوانید زنده بمانید،به عبارت دیگر بجز اکسیژن آب مهمترین عنصریست که در بدنمان داریم.
بدن شما از70-55 درصد آب تشکیل شده و تقریباً 90-80 درصد خون را آب تشکیل می دهد.آب تقریباً در تمام روندهای حیاتی بدن دخیل است.کمبود آب میتواند به تغییرات ذهنی و فیزیکی منجر شود.آب نقش های زیر را ایفا میکند:
با شستن سمومی که در طی زندگی عادی تولید میشود،بدن را پاک میکند.
زندگی مفاصل را تأمین میکند.
پوست را از خشکی محافظت می نماید.
هیدراسیون احشاء داخلی را حفظ میکند.
دمای بدن را کنترل مینماید.
وقتی بدن گرم میشود،آب به شکل عرق از پوست دفع میگردد.این مساله خوب است چرا که عرق از پوست شما تبخیر میشود و بدن شما سرد میشود.در واقع یک Air-Conditioner در بدن شما وجود دارد ولی برای اینکه این سیستم به کار خود ادامه دهد،نیاز به جبران آب از دست رفته بدن دارید.اگر به اندازه کافی و در حد جبران عرق از دست رفته آب ننوشید،خون غلیظ شده و جریان خون کند میشود این امر باعث میگردد که فشار بروی قلب وارد شود.در صورتی که کمبود مایع زیاد باشد،بدن شما به اندازه کافی آب برای تولید عرق ندارد.در این نقطه درجه حرارت بدن میتواند تا حد خطرناکی بالا برود.
وجود اینکه یک فرد بزرگسال با چثه متوسط در روز حدود2 لیتر آب از دست میدهد،یک ورزشکار ممکن است در ظرف یک ساعت ورزش شدید قریب به 3 لیتر آب از دست بدهد.در صورتی که این مایعات از دست رفته جایگزین نشوند،ممکن است دهیدراسیون عارض گردد.
کم آبی یا دهیدراسیون یک اثر منفی و شدید روی کارایی ورزشی دارد.در واقع حتی هیدراسیون خفیف تا حد یک درصد کاهش وزن بدن می تواند با ایجاد سرگیجه،سردرد و زمان عکس العمل کندتر باشد و میتواند بر خطر گرمازدگی بیافزاید.
در صورت عدم درمان،دهیدراسیون بدتر میشود و میتواند کشنده باشد.مراقب علایم زودرس هشداردهنده در خودتان و هم تیمی ها باشیدتا از دهیدراسیون اجتناب شود.در صورتی که هر یک از این علائم را مشاهده کردید،به مربی خود اطلاع دهید یا مراقبت طبی فوری طلب کنید.
تشنگی
سوال اینست که آیا احساس تشنگی همیشه با آغار کم آبی همراه است؟پاسخ اینست،نه همیشه.در بسیاری موارد ورزش واقعاً واکنش تشنگی را مختل میکند.به هنگام ورزش شما مقدار زیادی آب را قبل از احساس تشنگی از دست می دهید و قبل از اینکه بطور کامل کم آبی شما جبران شود احساس تشنگی از بین میرود.بنابراین برای تأمین نیازتان به آب نمی توانید به حس تشنگی اکتفا کنید.به عنوان یک ورزشکار،لازم است که بطور آگاهانه بیش از آنچه که دوست دارید آب بنوشید،مصرف کنید،بویژه زمانی که در گرما ورزش میکنید.


برگزاری نمایشگاه کتاب
تاریخ ثبت: 12/08/1387

نخستین نمایشگاه تخصصی كتاب‌های ورزشی برگزار می‌شود
نخستین نمایشگاه تخصصی كتاب های ورزشی از سوی انجمن فرهنگی ناشران ورزشی همزمان شانزدهمین دوره هفته كتاب با همكاری معاونت سازمان تربیت بدنی و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، در سازمان تربیت بدنی برگزار می‌شود.
به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، دومین نشست تخصصی موانع و مشكلات تولید و توزیع كتاب های ورزشی در آكادمی ملی المپیك از دیگر برنامه هایی است كه این انجمن در هفته كتاب برگزاری می كند.
همچنین برپایی نمایشگاه های تخصصی كتاب های ورزشی در دانشگاه های گوناگون از جمله واحد كرج و كتابخانه های شهر ری از دیگر برنامه های این انجمن در هفته كتاب به شمار می رود.
دراین نمایشگاه ۲۰۰ عنوان كتاب شركت داده شده كه تاریخ انتشار آنها از سال ۸۵ به بعد است.
شانزدهمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران ۲۱ الی ۲۹ آبان ماه سال جاری در تهران و سراسر كشور برگزار می‌شود.


فعالیت بدنی، آمادگی جسمانی، تندرستی و طول عمر
تاریخ ثبت: 14/06/1386

فعالیت بدنی شغلی و CHD


نقش و اهمیت فعالیت‌های بدنی دیرزمانی است كه در میان افراد كم تحرك شناخته شده است. این مسئله باعث شد تا افراد جامعه تمایل پیدا كنند نسبت به تأثیرات مختلف فعالیت‌های بدنی حساس شوند و تلاش نمایند تا دانش و اطلاعات خود را توسعه بخشند. در این مورد، رابطة بین ورزش، آمادگی جسمانی و بهداشت (تندرستی) با تضادهای آن در شكل زیر به خوبی ترسیم شده است.
طول عمر زیاد=تندرست =ورزیده =فعال
طول عمر كوتاه =بیمار= غیر ورزیده= بی‌تحرك
بدون تردید آرزوی هر فردی بهبود كیفیت و طول عمر زندگی‌اش می‌باشد. با این همه، نكاتی كه باعث پیشبرد موضوع مورد بحث ما می‌شود همچنان ناشناخته باقی مانده است. حتی تعاریف ابتدایی مربوط به ورزش (تمرین)، آمادگی جسمانی و تندرستی نیز همواره مورد بحث و مجادله است.
بعضی، فعالیت بدنی یا تمرین را تحرك بدن همراه با انقباض عضلانی و مصرف انرژی تعریف می‌كنند. بنابراین از آمادگی جسمانی نیز به عنوان یك سری از شاخص‌های تعیین‌كنندة ظرفیت در اجرای فعالیت‌های بدنی نام می‌برند. تندرستی هم بود یا نبود بیماری نیست، بلكه تندرستی شاخصی است كه تمامی مراحل مختلف حیات جسمانی از آغاز تا پایان زندگی را در بر می‌گیرد.

شواهد اپیدمیولوژی
اپیدمیولوژی (همه‌گیر شناسی) در ابتدا به عنوان پژوهشی برای یافتن علل و عوامل گسترش بیماری‌های عفونی آغاز شده، ولی تعمیم آن به بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های قلبی عروقی (CHD) نكته‌ای كاملاً جداگانه است. در این بحث تلاش ما بر این است كه تا موضوع فعالیت، آمادگی جسمانی و طول عمر را در ارتباط با CHD مورد بررسی قرار دهیم و به فواید و مضراتش در افراد ورزشكار و غیرورزشكار و نقش آن در تندرستی، بیماری و یا مرگ زودهنگام بپردازیم. مهمترین علت این گزینش كارهای بسیاری زیادی است كه تاكنون در این زمینه انجام شده است. به علاوه، CHD بزرگترین علت مرگ و میر پیش از دورة سالمندی در كشورهای مختلف می‌باشد.

فعالیت بدنی شغلی و CHD
داستان جدید ورزش و CHD با كارهای پروفسور موریس و همكارانش در لندن آغاز شد. آنها شروع به آزمایش و تحقیق روی چند تن از رانندگان اتوبوس دوطبقه و بلیط جمع‌كن‌ها كردند. نتیجه حاصل از این پژوهش نشان داد كه افراد بلیط جمع‌كن بسیار كمتر به CHD (بیماری كرونری قلب) مبتلا شده‌اند. بعلاوه این نكته روشن شد كه چنانچه آنها دچار عوارض یا بیمار خاصی شده‌اند، شدت آن به مراتب كمتر از رانندگان اتوبوس بوده است. ضمناً توانایی آنها در مقابل حمله قلبی خیلی زیاد بوده است. در تحقیق مشابهی، بیش از 6351 نفر از كارگران بنادر و عرصة كشتی‌ها مورد بررسی قرار گرفتند و نتیجة این پژوهش با نتایج پژوهش پروفسور موریس یكسان بوده است. در این تحقیق روشن شد كه كارگران و افرادی كه كارهای سنگینی همچون باربری، بلند كردن و جابجا كردن اشیای سنگین و غیره را برعهده داشتند، نسبت به كارمندان، سركارگران و یا كسانی كه با ماشین‌های بالابر و جا به جا كنندة اشیاء سر و كار داشتند به مراتب كمتر در معرض خطر حمله یا بیماری قلبی قرار گرفته‌اند. مدت این تحقیق نزدیك به 22 سال طول كشید و متغیرهای مورد اندازه‌گیری عبارت از فشارخون و دیگر پارامترهای فیزیولوژیكی و با استفاده از آزمایشاتی كه روی دوچرخه‌كارسنج (ارگومتر) انجام گرفت، بوده است. هرچند عوامل دیگری همچون روش زندگی، وضعیت اقتصادی، مسایل اجتماعی و اعتیاد به سیگار نیز نقش مهمی در این نتایج داشت، ولی بدون تردید مهمترین عامل فعالیت شدید و مستمر بوده است.

فعالیت بدنی اوقات فراغت و CHD
در مورد احتمال CHD بین افراد كم‌تحرك میانسال، یك سری آزمایشات مقایسه‌ای در انگلستان انجام شده است كه همگی به نتایج مشابهی دست یافته‌اند. در میان افراد مورد آزمایش، كسانی وجود داشتند كه در اواخر هفته و یا در اوقات فراغت روزانه خود به ورزش می‌پرداختند. نتایج این بررسی‌ها نشان داد كه افراد اخیر خیلی كمتر مبتلا به CHD شدند تا افراد كاملاً بی‌تحرك.
شكل و نوع ورزش در اوقات فراغت نیز در كاهش CHD بسیار حائز اهمیت است. تمرینات شدید به خصوص تمرینات استقامتی و تمریناتی كه دستجات ماهیچه‌ای بزرگ را درگیر می‌سازد شودمندتر هستند.
برای بررسی این افراد از معیارهای «اندازه‌گیری چربی زیر پوستی» و «الكتروكاردیوگرام» استفاده شد، با این همه، در این آزمایش‌ها نتایج كاملاً معكوسی بین CHD و ورزش به دست نیامده است.
اصولاً افرادی كه ورزش می‌كنند كالری بیشتری مصرف می‌كنند و از وزن كمتری نیز نسبت به افراد بی‌تحرك برخوردارند. در این پژوهش‌ها مشخص شد كه نوع تمرین می‌تواند CHD را تحت‌ تأثیر قرار دهد، چون برآمادگی قلبی عروقی، وضعیت بدنی و آمادگی جسمانی عمومی تأثیر می‌گذارد.
پژوهش‌هایی كه در همین زمینه در انگلستان و نیوزیلند صورت گرفته است، نشان می‌دهد كه با انجام ورزش، خطر CHD به مقدار بسیار زیادی كاهش می‌یابد. در بررسی دیگری در آمریكا، گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد مورد مطالعه قرار گرفتند كه در بین آنها قهرمانان دانشگاهی، ورزشكاران باشگاهی و افراد بی‌تحرك حضور داشتند. نتایج حاصله خاطرنشان ساخت كه فعالیت بدنی‌شان در دوران دانشجویی تأثیر به سزایی در كاهش احتمال CHD در دوران میانسالی آنها داشته است و نه سوابق قهرمانی و كسب عناوین مهم مسابقاتی. در ادامه این بررسی هنگامی كه سوابق دوره 10 تا 16 سالگی بیش از از 16 هزار تن از این فارغ‌التحصیلان مورد بررسی قرار گرفت، نتایج نشان داد افرادی كه در هفته به میزان 2000 كالری و یا بیشتر انرژی مصرف كرده‌اند، احتمال ابتلایشان به CHD به مقدار 39 درصد پایین‌تر از افراد بی‌تحركی بوده كه میزان كالری مصرفی آنها در هفته كمتر از 2000 كالری بوده است.
هرچند اختلاف‌هایی بین یافته‌های تحقیقات گوناگون در میزان تأثیر و شدت انجام ورزش در كاهش CHD دیده می‌شود، ولی تمامی این یافته‌ها جملگی نشان می‌دهند كه CHD با فعالیت بدنی رابطه عكس دارد.
در ادامه بررسی‌های انجام شده روی نحوة فعالیت جسمانی سابق دانشجویان هارواردی مشاهده شد كه در طی 16 سال میزان مرگ و میر در بین افرادی كه ورزش نمی‌كرده‌اند، 41 مورد در هر 10000 نفر بوده است. زمانی كه این آمار مبنا قرار گیرد، ملاحظه می‌شود كه دانشجویانی كه یكی از سه ورزش (پیاده‌روی، بالارفتن از پله و یا بازی‌های ورزشی) را در طی این دوران انجام می‌داده‌اند، احتمال مرگ و میر بین آنها 80 درصد و كسانی كه دو تا از این ورزش‌ها را انجام داده‌اند، 62 درصد و كسانی كه هر سه را كار كرده‌اند، 53 درصد بوده است. در مقایسه این سه نوع ورزش و تأثیر آن در كاهش خطر CHD ملاحظه می‌شود كه بازی‌های ورزشی بیشترین تأثیر را داشته است و پس از آن پیاده‌روی و بالارفتن از پله (تقریباً به یك اندازه) در كاهش خطر CHD موثر بوده‌اند. علت اینكه به دنبال بازی‌های ورزشی خطر ابتلا به CHD به میزان بیشتری كاهش می‌یابد، احتمالاً شدت و سختی بیشتر فعالیت می‌باشد.

آمادگی جسمانی و تندرستی
پژوهش‌های گوناگون نشان داده‌اند كه آمادگی جسمانی نیز همانند فعالیت بدنی از اجزای جدانشدنی سلامتی است. در بررسی‌های قبلی دیدیم كه خطر ابتلا به CHD به میزان فعالیت بدنی در اوقات فراغت و آمادگی آنان بستگی دارد.
در بررسی دیگری كه توسط پترز، روی 2779 نفر از پرسنل پلیس و آتش‌نشانی لوس‌آنجلس انجام گرفت، همبستگی بین سلامتی قلبی عروقی و آمادگی جسمانی را نشان داده است. استخدام در این دو مركز ملزم به گذراندن یك تست آمادگی شامل اندازه‌گیری‌های حجم‌های تنفسی، فعالیت روی دوچرخه‌كارسنج، نوارقلبی در حالت استراحت و هنگام تمرین و ارزیابی قدرت و انعطاف‌پذیری بود. بررسی‌ها نشان داد افرادی كه آزمایش‌های آنها زیر میانگین قرار داشت میزان سكته قلبی‌شان در طول 18 سال دو برابر افرادی بوده است كه نمرات آزمایش‌های آنها بالاتر از حد میانگین بوده است. خطر سكته قلبی در میان 196 نفری كه قادر به اتمام تمامی آزمایش‌ها نشدند و در میانه راه آن را رها كردند، سه برابر گزارش شده است. ادامه این بررسی نشان می‌دهد كه هر چقدر نمرات آزمایش‌ها كمتر می‌شود، در مقابل میزان سكته قلبی بالاتر می‌رود. و زمانی كه عوامل خطرآفرین دیگری همچون فشارخون سیستولی، سرم كلسترول بیش از حد معین و یا اعتیاد به سیگار به آن اضافه می‌شود، احتمال سكته قلبی در این افراد به میزان 6 تا 7 برابر می‌رسد.
این یافته‌ها با نتایج به دست آمده از دانشجویان هارواردی كه در آن ذكر شده است، یك فعالیت با حدود 2000 كیلوكالری مصرفی و یا بیشتر از اثر پیشرونده سیگار كشیدن، فشارخون و یا بیماری‌های ارثی بر توسعه CHD می‌كاهد، برابر بود.
پژوهشگری به نام لی و دستیارانش نیز پژوهش‌هایی روی 2014 مرد نروژی انجام داده‌اند. این افراد در چهارطبقه سنی و به مدت 7 سال مورد آزمایش قرار گرفتند و متغیرهای فیزیولوژیك خاصی چون فشار خون، ضربان‌ قلب، میزان چربی خون، حداكثر ضربان قلب و حداكثر فشارخون در حین ورزش را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد كسانی كه بالاترین میزان آمادگی جسمانی را در هر گروه سنی داشته‌اند، كمترین میزان ابتلا به CHD در طول این 7 سال را داشته‌اند.
اسلاتری و جاكوبس نیز پژوهش‌هایی در طول 20 سال روی 2431 كارگر راه‌آهن آمریكا انجام داده‌اند و میزان مرگ و میر در آنها را بر اثر CHD، یا بیماری‌های قلبی عروقی و یا هر دلیل دیگر مورد بررسی قرار داده‌اند. سن گروه مورد مطالعه از 22 تا 79 سال متغیر بود. آنها در طی سال‌های 1957 تا 1960 به وسیله تردمیل (نوارگردان) مورد آزمایش آمادگی جسمانی قرار گرفتند و 1914 نفر دیگر آنان مجدداً بین سال‌های 1962 تا 1964 آزمایش شدند. در این بررسی میزان ضربان قلب حین تمرین بزرگترین عاملی بوده است كه بیماری‌های قلبی و عروقی و میزان خطر مرگ را پیش‌بینی كرده و این عامل ارتباطی سخت با فشار سیستولی خون داشته است. محققان نتیجه‌گیری كردند كه میزان ضربان قلب بالاتر در حین ورزش با زیاد شدن خطر بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط تنگاتنگی دارد.
به هر حال به منظور یك نتیجه‌گیری بهتر در زمینة همبستگی فعالیت بدنی، آمادگی جسمانی و تندرستی پیشنهاد پژوهش‌های جامع‌تری شده است تا مشخص شود كه فعالیت بدنی از طریق افزایش آمادگی جسمانی، خطر CHD و مرگ و میر قبلی از موعد را كاهش می‌دهد. انتظار می‌رود در این زمینه آزمایش‌هایی دنبال شوند كه آمادگی جسمانی عمومی از قبیل سیستم متابولیكی بدن و دیگر سیستم‌ها را مورد بررسی قرار دهد.
با توجه به نكات یاد شده پژوهشگران دیگری، پژوهش‌هایی را در دستور كار خود قرار دادند كه نتایج مشابهی حاصل شد، بدین معنی كه افرادی كه كمترین میزان آمادگی را داشته‌اند، از بالاترین میزان خطر ابتلا به CHD برخوردار بوده‌اند. در یكی از این پژوهش‌ها تأكید شده است كه عواملی چون سیگار، لیپوپروتئین، كلسترول و میزان فشارخون، خطر نسبی ابتلا به CHD را به میزان قابل توجهی افزایش نمی‌دهد و این بدان معنی است كه ارتباط آمادگی جسمانی و مرگ و میر ناشی از CHD و بیماری‌های قلبی عروقی مستقل از این عوامل است.

روش زندگی و طول عمر
در این مبحث به بررسی تمامی علل مرگ و میر و طول عمر كه از ورزش، آمادگی جسمانی و دیگر روش‌های زندگی تأثیر می‌پذیرند، می‌پردازیم. در پژوهشی كه در كشور فنلاند روی 636 مرد سالم كه در فاصله سنی 45 تا 56 سال قرار داشتند، صورت گرفت. چنین نتیجه‌گیری شد كه فعالیت بدنی از میزان مرگ زودهنگام می‌كاهد و در نتیجه موجب طول عمر می‌شود. در این پژوهش تأكید شد كه این موضوع در افزایش طول عمر طبیعی نقشی ایفا نمی‌كند.
در آزمایش‌های مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد و ارتباط آن با مرگ و میر نیز چنین نتیجه‌گیری شد كه با افزایش فعالیت هفتگی از 500 كیلوكالری به 3500 كیلوكالری، میزان خطر بیماری‌های قلبی عروقی نیز كاهش می‌یابد و در كل فردی كه بیشترین میزان آمادگی را داشت، احتمال مرگ او نیز به هر علت 28 درصد كمتر بود.
در این پژوهش‌ها مشخص شد كه سه عاملی كه باعث طول عمر می‌شوند به ترتیب نداشتن فشار خون، عدم اعتیاد به سیگار و فعالیت ورزشی منظم می‌باشد. نظر به این كه فعالیت بدنی تا حد زیادی جدای از عوامل دیگر است، به كارگیری مجموعه‌ای از این‌ها می‌تواند در افزایش طول عمر بیشتر مؤثر باشد. قبلاً مشاهده كردیم كه ورزش می‌تواند از طریق كاهش احتمال مرگ قبل از موعد، طول عمر را افزایش دهد. عدم اعتیاد به سیگار نیز با كم كردن احتمال ابتلاء به سرطان ریه و میزان CHD نیز مرگ را به تعویق می‌اندازد. بنابراین فردی كه هم ورزش می‌كند و هم سیگار نمی‌كشد شانس بهتری برای طول عمر دارد. یك مورد قابل ذكر در رابطه با فعالیت بدنی و آمادگی جسمانی، تأثیر نوع و میزان فعالیت بدنی بر آمادگی جسمانی است. برای مثال ورزش‌های هوازی استقامتی و یا بازی‌های ورزشی شدید، آمادگی قلب و عروق و در نتیجه ظرفیت كاری و عملی آن را افزایش می‌دهد. مطلب دیگر حفظ آمادگی جسمانی توسط تمرینات بدنی منظم می‌باشد.
با نگاهی مجدد به پژوهش انجام شده روی فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد در می‌یابیم كه مردانی كه از شیوة زندگی بی‌تحركی (كالری مصرفی هفتگی كمتر از 2000 كیلوكالری) برخوردار بوده‌اند، به میزان 31 درصد بیشتر از افراد فعال دچار مرگ و میر شده‌اند. این مقدار در افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری 73 درصد بوده است. مردانی كه بعد از سن دانشگاهی افزایش وزنی به میزان كمتر از 7 كیلوگرم داشته‌اند نسبت به مردانی كه بیشتر از 7 كیلوگرم بر وزنشان افزوده شده است، به میزان 33 درصد بیشتر در معرض حمله قلبی قرار داشته‌اند. سرانجام افرادی كه یكی یا هر دو والد خود را پیش از 65 سالگی از دست داده‌اند، نسبت به افرادی كه والدین آنها در حدود 65 و یا بیشتر از آن عمر كرده‌اند، به میزان 15 درصد بیشتر در معرض حملات قلبی عروقی قرار داشته‌اند. به طور كلی افرادی كه یكی یا چند عامل از این عوامل را داشته‌اند، احتمال مرگ و میر در آنها 94 درصد بیشتر بوده است.
در عین حال مردان بی‌تحركی كه شروع به فعالیت بدنی می‌كنند، احتمالاً میزان مرگ در آنها تا 24 درصد كاهش می‌یابد. افرادی كه سیگار را ترك كنند، احتمال مرگ در آنها تا 43 درصد كم می‌گردد و افرادی كه مبتلا به فشارخون هستند چنانچه فشارخون خود را كنترل كنند از مرگ و میر آنها احتمالاً تا 42 درصد كاسته می‌شود. اگر فردی كه دارای یك یا چند عامل از عوامل منفی یاد شده باشد و بتواند آنها را كنترل از آنها خلاصی یابد، احتمال مرگ او نسبت به افراد مشابه تا 48 درصد كاهش می‌یابد.
به هر حال آن طور كه از نتایج تحقیقات روی دانشجویان سابق هاروارد بر می‌آید، اگر فردی 2000 كیلوكالری یا بیشتر در هفته بر اثر راه رفتن، بالارفتن از پله و یا فعالیت‌های اوقات فراغت خود صرف كند، می‌تواند از احتمال مرگ و میر خود به میزان 16 درصد بكاهد. خودداری كامل از استعمال دخانیات تا 22 درصد و از بین بردن فشار خون تا 6 درصد (نسبت پایین آن به علت شیوع كم آن است) احتمال مرگ را كاهش می‌دهند. اضافه وزن به میزان بیشتر از 10 درصد و طول عمر بالاتر از 65 سال والدین نیز تا 5 درصد احتمال مرگ و میر را كاهش می‌دهد. اگر تمامی این عوامل منفی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد سلب شود، آنگاه درصد مرگ و میر تا نصف (45 درصد) كاهش می‌یابد.نتیجه‌گیری
ما در این مقاله به بررسی یك سری از پژوهش‌های اخیر در زمینة فعالیت بدنی، آمادگی جسمانی و ارتباط آنها با تندرستی و طول عمر پرداختیم و برخی از عوامل علی و معلولی را در این مجموعه بیان كردیم. تركیب و پیچیدگی این عوامل را می‌توان توسط یك «دیاگرام ون» نشان داد. می‌دانیم كه این دایره‌ها دارای روی هم‌افتادگی‌هایی هستند. كه بایستی محل، مقدار، علت و چگونگی این تداخل را دریابیم. نواحی مشترك این دایره‌ها هدف و موضوع مورد بحث ما در تحقیقات سری بعدی خواهند بود.

 

Admin Logo
themebox Logo