تبلیغات
دانش ما - شبکه جهانی اینترنت چیست؟

کنکور و نمونه سوال

شبکه جهانی اینترنت چیست؟

تاریخ:23 اسفند 89-09:08 ب.ظ

شبکه جهانی اینترنت چیست؟
طبقه بندی : فناوری اطلاعات - مقالات
راستی اینترنت چیست؛ مفهوم شبکه چیست؟ یا چگونه می توان به اینترنت اتصال برقرار کنیم؟ یک ارتباط بدون دغدغه چیست؟ برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی هستم؟چگونه می توان به اینترنت اتصال شوم؟ حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار مناسب برای اتصال به اینترنت کدام است؟
● مفهوم ساده و معنای شبکه جهانی اینترنت (The Internet) چیست؟
اینترنت (The Internet) را باید بزرگترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی و اجرا گردیده ‌است. این شبکهٔ عظیم جهانی در ابتدا با انگیزهٔ همکاری چند شرکت به مهارت‌های محاسباتی و کار در زمینه‌های دانش های مختلفمی دانستند و مهندسی دانست تا در اوخر سال ۱۹۶۰ میلادی اینترنت به وجد آود تنها از اواسط دهه ۱۹۹۰ است که اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی (public) و جهانی (world wide) درآمده‌است. وابسته شدن تمامی فعالیت‌های بشر به اینترنت حکایت از آغاز دوران تاریخی نوینی در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌آوری و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد.
شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.
● چگونه می توان به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرد؟
معمول‌ترین روش خانگی برای اتصال به اینترنت Dial-up و Broadbandو ADSL است. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T۱ یا E۱ به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.
مکان‌های عمومی که از اینترنت در آنها استفاده می‌شود شامل کتابخانه‌ها و کافی نت‌ها هستند. جایی که کامپیوتر متصل به اینترنت قابل دسترس است. همچنین دسترسی به اینترنت از مکان‌هایی مثل سالن‌های فرودگاه‌ها امکان‌پذیر است. مکان‌هایی که باید ایستاده و سریع کار با اینترنت را انجام به نام‌های گوناگونی معروف هستند مثل کیوسک عمومی اینترنت، پایانه دسترسی عمومی یا تلفن پولی وب.
هم اکنون سامانه Wi-Fi می‌تواند امکان دسترسی به اینترنت را بصورت بی‌سیم فراهم کند. این سیستم یا Hotspot می‌تواند بصورت رایگان برای همه یا برای ثبت نام کنندگان و یا بصورت اشتراکی باشد. در این سیستم که در پی آن به عنوان مثال کافی‌نت Wi-Fi بوجود می‌آید افراد می‌بایست رایانه‌ای که قابلیت اتصال به شبکه محلی بی‌سیم را دارد را با خود همراه داشته باشند. Hotspot به محدوده مکانی خاصی وابسته نیست و می‌تواند در یک فضای باز و در یک پارک یا منطقه مرکزی شهر قابل دسترس باشد.تلاش برای تشکیل این شبکه‌ها در نهایت به تشکیل مجمع شبکه‌های بی‌سیم منجر شده‌است.
● تاریخچه اینترنت INTERNET HISTORY :
همانطوری که قبلا دیدیم اینترنت به زبان ساده عبارتست از یک شبکه جهانی که در آن شبکه ها و دستگاه ها با همدیگر در ارتباط می باشند و با اتصال به این شبکه عظیم می توانیم از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه های دیگران استفاده نمائیم و یا اینکه به تبادل اطلاعات و پیام بپردازیم.
تاریخچه اینترنت به دهه ۱۹۶۰می رسد پس از جنگ جهانی دوم و احساس نیاز وزارت دفاع آمریکا برای داشتن شبکه ای سریع و هماهنگ و قابل اطمینان که از هر نقطه آمریکا بتواند ارتباطات لازمه را فراهم نماید، این پروژه که آرپانت(ARPAnet ) نامیده شد طرح مشترکی بود بین چندین دانشگاه بزرگ آمریکا، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته( Advanced Research Project Agency ) و وزارت دفاع امریکا ، و توانست شبکه بسیار بزرگی را جهت اتصال کامپیوتر های این مراکز بوجود آورد.
● مزایا بهره گیری از شبکه اینترنت چیست؟
استفاده از رایانه شخصی برتری‌های زیادی نسبت به استفاده از رایانه‌های عمومی دارد. به‌وسیله رایانه شخصی امکان دریافت و ارسال بیشتری فایل وجود دارد با استفاده از مرورگر شخصی و تنظیمات شخصی آن که این امکان در رایانه عمومی وجود ندارد. همچنین استفاده از نرم‌افزارهای خاص و فضای بیشتر جهت نگهداری اطلاعات و نامه‌های الکترونیک و فایلها. در رایانه‌های عمومی فضای صندوق پستی الکترونیک و امکان اجرای نرم افزارها بسیار محدود است. با توجه به این موارد می‌بینیم که اگر امکان استفاده از رایانه شخصی با سامانه بی‌سیم وجود داشته باشد برتری‌های زیادی به کاربران خواهد داد.
کشورهایی که دسترسی به اینترنت را بصورت مطلوب و با سرعت مناسب در اختیار قرار می‌دهند از این قرارند: کره جنوبی که ۵۰٪ جمعیت آن از اینترنت به روش باند پهن (Broadband) استفاده می‌کنند. همچنین سوئد و ایالات متحده .
● برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی هستم؟
برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی می باشیم:
▪ یک دستگاه رایانه مناسب
▪ یک دستگاه مودم و یا کارت شبکه در شبکه های محلی کاربرد دارد.
▪ یک رشته خط تلفن جهت اتصال به مودم که در صورت استفاده از کارت شکبه در شبکه های محلی مورد نیاز نبوده و در چنین مواردی از طریق رسانه های شبکه ( کابل شبکه و یا بی سیم و ... ) انجام می گردد
▪ داشتن کلمه کاربری و رمز عبور برای ورود به اینترنت که عموما با کارتهای اینترنتی از طریق یک ISP مناسب تهیه می گردد.
▪ نصب یک نرم افزار مناسب مرورگر اینترنت
● چگونه می توان به اینترنت اتصال شوم؟
در گذشته اتصال به اینترنت به دلیل عدم آشنائی و محدودیت هایی که وجود داشت کاری بسیار مشکل بود در حالیکه هم اکنون توسط برگهای راهنما و لوح های فشرده ای که توسط شرکت های سرویس دهنده اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد بسادگی می توان به اینترنت اتصال پیدا نمود
در شبکه های محل مدیران فنی شبکه این کار را انجام داده و دستگاه را جهت اتصال به شبکه و نهایتا اتصال به اینترنت تنظیم می نمایند
مهمترین کاری که در کامپیوتر های خانگی برای اتصال به هر شبکه ای انجام می دهیم نصب مودم و تعاریف مربوط به این سخت افزار می باشد که بسیار ساده بوده و در اغلب موارد نرم افزار سیسنم عامل قادر می باشد که این سخت افزار را پیدا نموده و از آن استفاده نماید .
پس از نصب مودم اطلاعات مربوط به محل جغرافیایی و شماره و پیش شماره های مربوط به این محل در خواست می گردد و ما با تعریف یک ارتباط جدید ( New Connection ) قادر خواهیم بود که به شبکه مربوطه و نهایتا به اینترنت متصل شویم.
نکته مهم دیگر استفاده از مودم های مناسب برای اتصال به اینترنت می باشد برخی از ISP ها اقدام به سرویس دهی از طریق خطوط پرسرعت می نمایند که در این مورد نوع و سرعت جوابدهی مودم بسیار مهم می باشد.
● شرکت های خدمات دهنده اینترنتی ، سرویس دهنده های اینترنت ISP:
سرویس دهنده های اینترنت که به( ( ISP ( Internet Service Provider ) معروفند که به صورت شرکت های واسط و فراهم کننده این سرویس ابتدا پهنای باند مشخصی را بصورت اجاره ای یا ماهواره ای تهیه نموده و با فراهم نمودن بستر مخابراتی مناسب آن را در اختیار کاربران قرار می دهند این سرویس بصورت ساعتی و یا حجمی و با قیمت های متفاوتی ارائه می شود.
● حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار مناسب برای اتصال به اینترنت
اینترنت همچون شاهراهی است برای ارتباط تمامی جهان با یکدیگر برای تبادل هر گونه اطلاعات و ایده ها.
برای فراگیری این دوره ی آموزشی لازم است کاربران محترم آشنایی قبلی با سیستم عامل Windows ۹۸ یا XP داشته باشند تا در فراگیری این مباحث دچار سردرگمی نگردند .
▪ حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری برای استفاده بهتر از شبکه جهانی اینترنت
ضمنا برای فراگیری این دوره سیستم شما بایستی دارای خصوصیات ذیل باشد :
- حداقل سیستم مورد نیاز پنتیوم III
- ۶۴ مگابایت Ram
- حدود ۶۰۰ مگابایت فضای آزاد
● نرم افزارهای لازم برای استفاده بهتر از شبکه جهانی اینترنت
- Internet Explorer ورژن ۶ به بالا
- داشتن Modem با سرعت مناسب
- داشتن مجوز لازم برای ارتباط با ISP (تامین کننده سرویس اینترنت برای کاربران)
- داشتن نرم افزار Flash Player (برای مشاهده آبجکت های آموزشی Flash در سایت)
● اینترنت چیست؟
شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است. اینترنت مخفف کلمات International Network به معنای شبکه جهانی می باشد.
▪ شبکه چیست؟ what is net
به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی( Protocol) که این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند. وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.
● اهداف شبکه NETwork
۱) استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
۲) به روز بودن اطلاعات
۳) جلوگیری از افزونگی اطلاعات
۴) تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات
● تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی:
Local Aria Network - LAN شبکه محلی که مخفف Local Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.
▪ Width Aria Network- WAN شبکه بندی وسیع :
WAN شبکه بندی وسیع که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.
Metropolitan Aria Network - MAN شبکه شهری :
MAN شبکه شهری که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل و مرتبط میسازد.
● تجهیزات لازم برای شبکه کردن :
۱) کارت شبکه ( NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد.
۲) رسانه انتقال که مخفف Transmission Medium میباشد.
۳) سیستم عامل شبکه NOS که مخفف Network Operating System میباشد.
▪ انتخاب تکنولوژی برای شبکه :
پیش از اینکه سخت افزار شبکه خود را خریداری کنید درباره استانداردی که میخواهید برای متصل کردن شبکه خود به کار برید، تصمیم گیری نمایید. کارتهای رابط شبکه و کابلهایی که انتخاب می کنید می بایست از استاندارد انتخابی شما پشتیبانی کند.عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود. Token Ring و اترنت.
● اولین اتصال یک کامپیوتر به اینترنت
در ادامه این مطلب چندین راهنمایی برای اتصال یک کامپیوتر جدید (یا ارتقاء یافته) برای اولین بار به اینترنت آورده شده است و مخاطبان آن کاربران خانگی، دانشجویان، شرکت های تجاری کوچک، یا هر مکانی با اتصال پرسرعت (مودم کابلی، DSL) یا از طریق خط تلفن است.
● انگیزه
این مطلب بدلیل ریسک فزاینده برای کاربران اینترنتِ بدون حمایت مختص IT است. در ماه های اخیر، جهان شاهد گرایش به سمت سوءاستفاده از کامپیوترهای جدید یا محافظت نشده بوده است.
▪ این جریان بدلیل بعضی دلایل تشدید می شود:
ـ بسیاری از پیکربندی های پیش فرض کامپیوترها نا امن هستند.
ـ شکاف های امنیتی تازه ای ممکن است در مدت زمان ساخت و پیکربندی کامپیوتر توسط سازنده و تنظیم کامپیوتر برای اولین بار توسط کاربر، کشف شده باشد.
ـ هنگام ارتقا نرم افزار از طریق ابزار مرسوم (مانند CD-ROM و DVD-ROM) شکافهای امنیتی جدید ممکن است از زمان ساخت دیسک تا کنون کشف شده باشد.
ـ حمله کنندگان دامنه آدرس های IP خطوط پرسرعت و dial-up را می دانند و بطورمنظم پیمایش می کنند.
ـ تعداد زیادی از کرمها از قبل در حال چرخیدن در اینترنت هستند و بطور پیوسته کامپیوترهای جدید را بمنظور سوءاستفاده پیمایش می کنند.
جالب است که زمان میانگین برای حمله به کامپیوترها در بعضی شبکه ها برای کامپیوترهای محافظت نشده بر حسب دقیقه اندازه گیری می شود، مخصوصاً این موضوع برای محدوده آدرس های استفاده شده توسط مودم های کابلی، DSL و dial-up صحت دارد.
منبع :

yazdit.mihanblog.com
articles.ir

تاریخ انتشار : شنبه 23 شهریور 1387 - 22:40داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy cialis delhi
16 آذر 97 03:52 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
cialis billig overnight cialis tadalafil cilas cialis tablets cialis price thailand order generic cialis online canadian cialis pastillas cialis y alcoho cialis 20mg effetti del cialis
buy generic cialis online
15 آذر 97 08:30 ق.ظ

Good tips. With thanks!
cialis 5mg cialis canada on line cialis online holland cialis qualitat enter site very cheap cialis side effects of cialis generic for cialis we like it safe cheap cialis the best site cialis tablets achat cialis en itali
Cialis pills
14 آذر 97 01:10 ب.ظ

Awesome info. Appreciate it.
cialis efficacit buy online cialis 5mg generico cialis mexico sialis buy brand cialis cheap free generic cialis buy online cialis 5mg generic cialis with dapoxetine cialis 5 mg para diabeticos cialis canada on line
Cialis canada
14 آذر 97 01:42 ق.ظ

This is nicely said! !
tadalafil effetti del cialis wow look it cialis mexico cialis efficacit cialis purchasing pastillas cialis y alcoho ou trouver cialis sur le net cialis lowest price viagra or cialis cialis price in bangalore
buy cialis cheap
13 آذر 97 02:43 ب.ظ

Fine forum posts. Appreciate it.
where cheapest cialis cialis side effects acheter cialis kamagra tadalafil generic cialis rezeptfrei online prescriptions cialis cialis cipla best buy viagra or cialis cialis daily new zealand cialis side effects dangers
buy cialis online without a prescription
13 آذر 97 03:18 ق.ظ

Wonderful facts, Thanks a lot!
cialis coupons cialis generico milano cialis 20mg prix en pharmacie cialis tablets for sale cialis 200 dollar savings card cialis tadalafil online cialis alternative legalidad de comprar cialis cost of cialis cvs tarif cialis france
buy cheap cialis in canada
12 آذر 97 02:13 ب.ظ

You actually reported that wonderfully.
buy cialis cheap 10 mg acheter cialis meilleur pri buy online cialis 5mg costo in farmacia cialis cialis daily new zealand only now cialis 20 mg cialis 30 day sample india cialis 100mg cost precios de cialis generico side effects of cialis
buy tadalafil
12 آذر 97 03:00 ق.ظ

Regards, Awesome information!
cialis 30 day sample only best offers cialis use cialis 30 day sample cialis 20 mg cut in half cialis soft tabs for sale cialis 5 mg schweiz cialis therapie buying cialis in colombia cialis 5mg prix 5 mg cialis coupon printable
buy cialis without a doctor's prescription
11 آذر 97 02:21 ب.ظ

You have made the point.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis tablets for sale cialis price thailand we choice free trial of cialis recommended site cialis kanada cialis per paypa if a woman takes a mans cialis buying brand cialis online cipla cialis online buy cialis online legal
Cialis canada
11 آذر 97 02:45 ق.ظ

You said it perfectly.!
usa cialis online cialis from canada cialis australian price cialis for sale south africa we recommend cialis best buy we use it cialis online store buying cialis on internet achat cialis en europe price cialis best cialis generique
buy cialis pills online
10 آذر 97 02:35 ب.ظ

Wonderful forum posts. Appreciate it.
cialis tadalafil online cialis generico tarif cialis france cialis professional from usa wow cialis tadalafil 100mg cialis kamagra levitra cialis patentablauf in deutschland where do you buy cialis cialis reviews venta cialis en espaa
buy cheap cialis in canada
10 آذر 97 02:19 ق.ظ

Whoa quite a lot of superb material!
price cialis per pill costo in farmacia cialis cialis generico in farmacia cialis 20 mg cut in half generic cialis pill online cialis prices in england when can i take another cialis dose size of cialis cipla cialis online fast cialis online
buy tadalafil
9 آذر 97 02:59 ب.ظ

Great facts. Thanks!
generic cialis review uk we recommend cheapest cialis cialis pills in singapore when can i take another cialis cialis 5 mg scheda tecnica we use it 50 mg cialis dose generic cialis soft gels brand cialis nl brand cialis nl cialis prezzo di mercato
Generic cialis
9 آذر 97 03:13 ق.ظ

Fine content. Thanks a lot!
cialis therapie how does cialis work how to purchase cialis on line cialis for sale opinioni cialis generico opinioni cialis generico viagra vs cialis vs levitra cost of cialis cvs cialis generico lilly generico cialis mexico
buy cialis pills
8 آذر 97 03:54 ب.ظ

Regards. Plenty of data!

5 mg cialis coupon printable cialis uk next day cialis generico online cialis kaufen cialis for daily use female cialis no prescription cialis patent expiration generic cialis in vietnam cialis 20 mg best price order generic cialis online
buy cialis with no prescription
8 آذر 97 03:51 ق.ظ

You reported that really well!
cialis 100mg suppliers cialis lilly tadalafi generic cialis 20mg uk cialis tablets for sale cialis qualitat buying cialis overnight cost of cialis cvs cialis 5 mg chinese cialis 50 mg miglior cialis generico
Cialis online
7 آذر 97 03:20 ب.ظ

Superb advice. Regards!
brand cialis generic cialis 5 mg scheda tecnica the best site cialis tablets where do you buy cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pills generic low dose cialis cialis in sconto how does cialis work where to buy cialis in ontario
Buy cialis
7 آذر 97 03:19 ق.ظ

Beneficial advice. With thanks.
cialis daily new zealand cialis generico en mexico rx cialis para comprar compare prices cialis uk cialis side effects dangers cialis kaufen wo cialis prezzo al pubblico cialis daily reviews link for you cialis price cialis en 24 hora
levitra 20 mg bayer prezzo
19 مهر 97 07:52 ب.ظ

Regards, An abundance of material.

buy levitra levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20mg vardenafil 20mg buy 10 mg levitra levitra 20 mg generic levitra buy levitra 20 mg levitra 10 mg prezzo vardenafil
Buy cialis
10 مهر 97 11:21 ق.ظ

You explained that wonderfully!
cialis australia org wow cialis tadalafil 100mg where cheapest cialis tadalafil generic cost of cialis per pill cialis preise schweiz we choice free trial of cialis purchase once a day cialis buy cialis sample pack order generic cialis online
buy cheap cialis no prescription
8 مهر 97 06:57 ق.ظ

With thanks. Loads of postings!

enter site very cheap cialis generico cialis mexico generic cialis levitra buy cialis online nz low cost cialis 20mg cialis uk cheap cialis cialis qualitat order generic cialis online pastillas cialis y alcoho
Cialis prices
7 مهر 97 06:16 ق.ظ

You stated that effectively!
canadian drugs generic cialis cialis 20 mg best price cialis generico milano the best choice cialis woman cialis generique 5 mg cialis qualitat warnings for cialis cialis mit grapefruitsaft buy cialis cheap 10 mg cialis kaufen wo
how safe are canadian online pharmacies
31 شهریور 97 08:42 ب.ظ

Cheers, I like this!
best canadian pharmacies online online canadian pharmacy canadian drug store canada medication prices canada online pharmacies medication trust pharmacy canada canadian medications northwest pharmacies buy viagra online usa canadian pharmaceuticals reviews
http://cialisvbuy.com/
27 شهریور 97 06:51 ب.ظ

Thanks a lot, I appreciate this.
usa cialis online cialis bula cialis 20 mg cialis online cialis generico postepay cialis prezzo al pubblico cialis 30 day trial coupon buy cialis sample pack prezzo di cialis in bulgaria cialis online
cialisyoues.com
15 شهریور 97 08:06 ق.ظ

Very well voiced indeed! .
cialis canadian drugs cialis generico female cialis no prescription cialis super kamagra india cialis 100mg cost cialis 05 cialis generique 5 mg 200 cialis coupon cialis dosage viagra or cialis
canadian drugs
14 شهریور 97 12:03 ق.ظ

You actually revealed that well!
canada pharmaceuticals online northwestpharmacy pharmacy canada best canadian pharmacies that ship to us Northwest Pharmacy canada online pharmacies medication pharmacy canadian pharmacy no prescription north west pharmacies canada Northwest Pharmacy
where to order viagra online
13 شهریور 97 06:27 ق.ظ

Valuable information. Cheers.
cheapest viagra online pharmacy buy viagra sildenafil buy cheap viagra buy cheap viagra online usa viagra buy viagra pharmacy viagra order viagra online cheap viagra cheap buy viagra where to buy can you buy viagra at the store viagra generic
http://cialisvi.com/
12 شهریور 97 04:45 ق.ظ

Awesome postings. Many thanks!
i recommend cialis generico enter site very cheap cialis generic cialis review uk try it no rx cialis we choice cialis pfizer india generic cialis levitra generic cialis pro low dose cialis blood pressure when will generic cialis be available only now cialis for sale in us
cialisvbuy.com
11 شهریور 97 02:41 ب.ظ

Awesome posts. Many thanks.
we choice cialis uk when will generic cialis be available walgreens price for cialis tadalafil cialis free trial generic cialis soft gels tadalafil cialis sans ordonnance cialis for sale online prescriptions cialis
viabiovit.com/can-you-buy-viagra-in-the-uk.html
23 مرداد 97 04:29 ق.ظ

Fantastic data. Appreciate it!
viagra online pharmacy buy viagra online at buy viagra pharmacy buy viagra india buy generic viagra online uk next day delivery buy viagra internet buy viagra mastercard viagra tablets online viagra pill cheap online viagra uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo