تبلیغات
دانش ما - ۲۵ راه به افکار خلاق و زیبا

کنکور و نمونه سوال

۲۵ راه به افکار خلاق و زیبا

تاریخ:11 اردیبهشت 90-08:56 ق.ظ


 
۲۵ راه به افکار خلاق و زیبا


۲۵ راه به افکار خلاق و زیبا


گروه فرهنگی: تا به حال چند بار احساس کرده‌اید که مغز شما از کار افتاده است و دیگر قادر به فکر کردن نیستید؟ این به‌دلیل آن است که ما نیاز داریم توانائی‌های خود را برای فکر کردن افزایش دهیم. مطلب حاضر به نکاتی می‌پردازد که ما برای بیش‌تر و بهتر فکر کردن باید به کار گیریم و به آن نیاز داریم.

یافتن بهترین زمان
بیش‌تر افراد مسن صبح‌ها بهتر می‌توانند فکر کنند و اغلب جوانان بعداز ظهر‌ها. شما چه زمانی بهتر فکر می‌کنید؟

خوب تحصیل کنید اما افراط نکنید
بعضی از روان‌شناسان عقیده دارند که تحصیلات تخصصی افراطی و زیاد می‌تواند به توانایی تفکر خلاقانه آسیب وارد کند. شما اگر در رشته‌ی نویسندگی دکترا کسب کنید الزاما" رمان‌نویس بزرگی نخواهید شد.

روز خود را با بهترین‌ها شروع کنید
محققین نشان داده‌اند که مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه می‌تواند به تمرکز حواس کمک کند اما اگر شما مستعد اضطراب هستید بهتر است فراموشش کنید. .

خاطرات جدید را به خاطرات قبلی بچسبانید
حافظه‌ی خود را چون داربستی در نظر بگیرید و اطلاعات جدید را روی آن تثبیت کنید. همیشه اطلاعات جدید را به چیزی پیوند دهید و هرگز آن را تنها رها نکنید.

تا می‌توانید تمرین کنید
یادگیری و تمرین مداوم ذهن را تغییر می‌دهد.مطالعاتی که روی عده‌ای داوطلب ۷۰ ساله انجام شده نشان می‌دهد که آموزش‌های منظم و طبق برنامه‌ی زمان‌بندی شده باعث تغییر ساختار ذهنی فرد می‌شود به نحوی که فعالیت ذهنی این افراد نسبت به زمانی که ۷ سال جوان‌تر بوده‌اند بیش‌تر است. فرد مسنی که خوب تمرین می‌کند سریع‌تر از جوانی است که اصلا" تمرین نمی‌کند.

مطالعات انجام شده درلهستان نشان می‌دهد صاحبان مشاغلی که نیاز به کارگیری ذهن دارد نسبت به سایر افراد از قدرت تفکر بیش‌تری برخوردارند. هم‌چنین ازدواج با فردی باهوش ممکن است در شما انگیزه ایجاد کند و باعث رشد و بالندگی شما شود.
به ایده‌های خود شانس شکوفا شدن بدهید
بسیاری از ما با توجه به توانائی‌های‌مان امکان ارزیابی حقایق و تصمیم‌گیری سریع داریم. خلاقیت نیاز به آرامش و سکون داردو این‌که به ایده‌های به ظاهر نامعقول و بی‌معنی خود فرصت دهیم.

شغلی که باعث رشد شود و همراهی که باهوش باشد
مطالعات انجام شده درلهستان نشان می‌دهد صاحبان مشاغلی که نیاز به کارگیری ذهن دارد نسبت به سایر افراد از قدرت تفکر بیش‌تری برخوردارند. هم‌چنین ازدواج با فردی باهوش ممکن است در شما انگیزه ایجاد کند و باعث رشد و بالندگی شما شود.

تجربه کنید
خلاقیت اغلب به توانائی تعدیل راه حل‌ها از جهات مختلف زندگی خلاصه می‌شود. برای مثال نوار چسب خیاطی با الهام گرفتن از خار و خسی که به لباس می‌چسبد ساخته شده است و یا شیوه‌ی پوست کندن موز ایده‌ای برای تهیه‌ی قوطی‌های کنسروی است که با حلقه‌ای که روی آن تعبیه شده باز می‌شود.

توجه کنید
آیا تا به حال برای شما پیش‌آمده که نام کسی را تا مدتی پس از آن‌که او را ملاقات کردید به خاطر نیاورید؟ علت این امر ضعف حافظه نیست بلکه نداشتن تمرکز است. با بالا رفتن سن باید اطلاعات را آگاهانه به حافظه بسپاریم و حفظ کنیم.

ورزش باعث تقویت قوای فکری می‌شود.
تحقیقات گوناگون اکنون از این فرضیه که ورزش و تمرینات بدنی اثرات سود‌مندی روی عمل‌کرد تحصیلی دارد حمایت می‌کند.تصور می‌شود که در هنگام ورزش اکسیژن و مواد غذایی بیش‌تری در دسترس سلول‌های مغز قرار می‌گیرد، به‌علاوه باعث افزایش فاکتور‌هائی می‌شود که عامل رشد سلول‌های مغزی‌اند. ورزش فواید گوناگونی دارد و انجام آن به‌صورت مرتب و روزانه توصیه می‌شود.

تازه‌جوئی رمز موفقیت
نقاش امپرسیونیست هنری ماتیس در سال‌های پایانی عمر خود از قیچی به جای قلم‌مو برای خلق آثارش بهره برد و به هنرش روحی تازه بخشید. مقایسه‌ی افراد خلاقی که متوقف می‌شوند با آن‌هایی که به خلاقیت ادامه می‌دهند نشان می‌دهد که افراد دسته‌ی دوم پیوسته به دنبال دانشی جدید هستند.

شناخت عوامل بازدارنده
چنان‌چه در معرض عوامل مختلفی قرار گیریم که رشته‌ی افکار ما را پاره کنند تمرکز کردن مشکل خواهد بود. چنان‌چه کاری نیاز به دقت و تمرکز زیاد دارد مثلا" تهیه‌ی یک گزارش باید دو شاخه سیم تلفن را از پریز کشید و یا نوشته‌ای روی در قرار داد تا کسی در آن هنگام وارد اطاق نشود.

فراموش نکنید که همیشه به دنبال کارهای مورد علاقه‌ی‌تان باشید
اخیرا" روان‌شناسی هلندی مطالعاتی روی تفاوت‌های بین قهرمان شطرنج و استاد شطرنج انجام داد. او افرادی از هر دسته را تحت آزمایشاتی چون تست هوش، حافظه و تعیین میزان قوه‌ی استدلال برای حرکت مهره‌ها قرار داد و هیچ تفاوتی بین افراد دو گروه پیدا نکرد. تنها تفاوت این بود که قهرمان شطرنج علاقه‌ی بیش‌تری به بازی شطرنج داشت. آن‌ها اشتیاق و تعهد بیش‌تری نشان می‌دهند و کلید خلاقیت آن‌ها هم همین است.

ایده‌های جدید رابا یکدیگر تلفیق کنید
با هیچ مطلبی سرسری برخورد نکرده و آن را با بی‌تفاوتی نخوانید. حاشیه‌نویسی، فکر کردن، شکل دادن و تلفیق مطالب با یکدیگر حتی اگر مطلبی که می‌خوانید به‌نظرتان به درد نخور و بی‌فایده باشد به شما کمک می‌کند تا آن را به نحوی بفهمید که در نهایت بتوانید خلاقا" نه عمل کنید.

روش‌های سریع یادگرفتن را بیاموزید
یکی از مهم‌ترین مهارت‌های قرن بیست و یکم توانائی یادگیری سریع است، پس آن را پرورش دهید. یاد بگیرید که به سرعت به ایده‌های خود شکل دهید. شیوه‌ی عمل‌کرد مغز خود را پیدا کنید تا بتوانید آن را بهتر به کا ر گیرید. بعضی اشخاص پس از مدتی کار فکری نیا ز به استراحتی کوتاه مدت و نوشیدن چای یا قهوه دارند تا بتوانند دوباره به کار ادامه دهند.

همیشه برنامه‌های بلند مدت داشته باشید حتی اگر آن را هر روز تغییر دهید
نفس برنامه‌ریزی برای زندگی خود به تنهایی با ارزش است و تغییر دادن آن به ما کمک می‌کند که چیز‌های جدیدی یاد بگیریم.

اشتباه کنید
ممکن است در اولین تلاش خود مرتکب اشتباهات زیادی شوید اما کارتان را پیش برده و تمام کنید.اشتباهات خود را یادداشت کرده و سپس دوباره به کار بپردازید و این بار از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید. به گفته‌ی شکسپیر تردیدهای ما خائن‌اند و با ترس از تلاش، ما را از موفقیت دور می‌کنند.

نقاش امپرسیونیست هنری ماتیس در سال‌های پایانی عمر خود از قیچی به جای قلم‌مو برای خلق آثارش بهره برد و به هنرش روحی تازه بخشید. مقایسه‌ی افراد خلاقی که متوقف می‌شوند با آن‌هایی که به خلاقیت ادامه می‌دهند نشان می‌دهد که افراد دسته‌ی دوم پیوسته به دنبال دانشی جدید هستند.
عواملی که در ضمن کار باعث افزایش مهارت‌های‌تان شده‌اند را یادداشت کرده و گاهی به آن‌ها مراجعه کنید تا برای‌تان به عادت تبدیل شوند.

به مسائل از زوایای مختلف نگاه کنید
چنان‌چه می‌خواهید مسئله‌ای را حل کنید راه‌های مختلفی را امتحان کنید و اگر راه اول را به هر دلیلی مناسب تشخیص نداده‌اید، راه دوم را امتحان کنید. ایده‌ها و تصورات را از دیدگاه‌های مختلف بررسی کنید. برای مثال آیا کسی که در چین رشد کرده و بزرگ شده در مورد یک موضوع خاص به همان شکلی فکر می‌کند که یک نفر در ایرلند؟

آرامش خود را حفظ کنید
خویشتن‌داری به شما کمک می‌کند تا منصف و بی‌طرف باقی بمانید و بهتر فکر کنید.چنان‌چه به بحث و مجادله بپردازید و خونسردی خود را از دست دهید توانائی خودرا برای منطقی و عاقلانه فکر کردن از دست خواهید داد.

در جستجوی حقیقت باشید
هر کسی که خوب فکر کند قبل از هر قضاوتی در جستجوی حقیقت است. از خود سؤال کنید که آیا تمام حقایق را به‌طور کامل در دسترس دارید؟ آیا کمبودی در اطلاعات‌تان وجود دارد که شما را از حقیقت و یا راه حل مسئله دور کند؟

چنان‌چه در موردی شک دارید حتما" سؤال کنید
هرگز از سؤال کردن نهراسید.

مردم را درک کنیم
آیا کسانی که با شما صحبت می‌کنند همیشه این تصور رادارند که باید حرف‌شان را به طریقی به شما ثابت کنند؟ به راستی علت این تصور آن‌ها چیست؟

تجربه مهم‌ترین مرجع ماست
چنان‌چه مطلبی را می‌شنویم باید ببینیم آیا واقعا" در زندگی ما اتفاق افتاده است یا نه.

همیشه به خاطر بسپارید که بیش‌تر حقایق نسبی‌اند و بین حقیقت و عقیده تفاوت وجود دارد
کلمات را با احتیاط و دقت به کار برید و هیچ‌گاه خود را گول نزنید. فکر نکنید که باید پیوسته دنباله‌رو مردم باشید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
chocolate
12 اردیبهشت 97 02:31 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a
doubt donate to this outstanding blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking
and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group.
Chat soon!
http://new-girls.mihanblog.com/post/19
11 تیر 96 05:11 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, but before ending I am reading this wonderful post to increase my experience.
manicure
20 فروردین 96 03:29 ق.ظ
Keep on working, great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo