تبلیغات
دانش ما - کدام باهوش‌ترند، زنان یا مردان ؟

کنکور و نمونه سوال

کدام باهوش‌ترند، زنان یا مردان ؟

تاریخ:11 اردیبهشت 90-08:58 ق.ظ

کدام باهوش‌ترند، زنان یا مردان ؟

کدام باهوش‌ترند، زنان یا مردان ؟


گروه علمی: مهم‌ترین عاملی که باعث تفاوت در افراد می‌شود، هوش است. در واقع هوش در مغز انسان جایگاه مشخصی دارد و حاصل واکنش عمومی سلول‌ها و مراکز مغز است. به‌طور کلی در نیم‌کره‌ی چپ مغز فرآیندهای تفکرات منطقی را می‌توان یافت و جایگاه عشق و احساس عاطفی در سمت راست مغز است.

یک فرد می‌تواند هم کودن و هم زیرک باشد، تنها به این دلیل که یک سمت مغز وی از سمت دیگر رشد بیش‌تری کرده است. کما این‌که افرادی واقعا" برجسته‌اند که می‌توانند فرآیندهای اثربخش نیمکره‌ی راست را با فرآیندهای اثربخش نیمکره‌ی چپ در هم آمیزند.

حال سؤالی که سال‌هاست ذهن بسیاری از دانشمندان و حتی خود ما و احتمالا" نسل‌های گذشته‌ی ما را به خود اختصاص داده، این است که آیا مردان از زنان باهوش‌ترند؟ علت تفاوت درعمل‌کرد مغزی زنان و مردان در چیست؟ چرا در بسیاری موارد، مردان حتی در زمینه‌های خاص از زنان بهتر و کارآمدتر عمل می‌کنند؟

اگر علاقه‌مندید پاسخی برای این سؤالات بیابید، آن‌چه در ادامه‌ی این مقاله می‌آید بخوانید. پیشاپیش بر این نکته تأکید می‌کنیم که گر چه نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده تاکنون به تفاوت‌های مغزی میان زنان و مردان اشاره می‌کنند، ولیکن به هیچ‌وجه مؤید این مسئله نیستند که مردان باهوش تر از زنان هستند.

مطالعات علمی در مورد تفاوت توانایی‌های ذهنی میان مردان و زنان حداقل به اواسط قرن نوزدهم برمی‌گردد. زمانی که مسئله‌ی حق رأی زنان در بعضی کشورها مطرح شد. برای مثال در انگلستان دوره‌ی ملکه ویکتوریا، فلسفه‌پردازی به نام جان استوارت میل بیان کرد که هیچ اختلافی بین مردان و زنان نیست. در حالی که چارلز داروین در کتاب «نسل بشر» معتقد است زنان به واسطه‌ی طبیعت‌شان نسبت به توانایی‌های ذهنی ضعیف‌تر هستند.

البته بسیاری از نظریات اولیه بر اساس روایات بودند. به هر حال بسیاری از دانشمندان چون، پل بروکا سعی کردند از اشکال مختلف اندام‌سنجی به خصوص مقایسه‌ی روان‌شناسی در اواخر قرن نوزدهم و ظهور آزمون‌های هوش در اوایل قرن بیستم، تلاش‌های بیش‌تری توسط دانشمندان مختلف برای اندازه‌گیری و آزمون تفاوت‌های ذهنی میان مردان و زنان انجام گرفت. حتی یکی از اندیشمندان برجسته‌ی زن معتقد است زنان به علت آن‌که محدود به وظایفی چون بچه‌داری و خانه‌داری هستند، امکان درک تمام توانایی‌های خود را ندارند.

در مغز زنان اتصال‌ها و ارتباط‌های بیش‌تری بین دو نیم‌کره‌ی چپ و راست وجود دارد که به آن‌ها این توانایی را می‌دهد تا از مهارت گفتاری بهتری نسبت به مردان برخوردار باشند. از طرف دیگر در مردان ارتباط کم‌تری بین دو نیم‌کره مغزشان وجود داشته و به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد تا مهارت بیش‌تری در استدلال‌های انتزاعی و هوش دیداری، فضایی داشته باشند.
تفاوت در عمل‌کرد مغزی
دانشمندان می‌گویند حتی در حالت استراحت و بدون عامل محرک، بخش مهمی از مغز زنان و مردان به‌طور متفاوت از هم رفتار می‌کنند. تلقی دانشمندان آن است که مغز زنان و مردان در مراحل آغاز شکل‌گیری جنین در رحم شبیه یکدیگر است، اما بتدریج تا زمان بزرگ‌سالی و بلوغ تفاوت‌های آن‌ها آشکار می‌شود. در این زمینه احتمالا" تفاوت در شمار و تعداد سلول‌های عصبی نقش بازی می‌کنند. دانستن این تفاوت می‌تواند در نحوه‌ی برخورد ما با طرف مقابل‌مان مؤثر باشد و از بعضی واکنش‌های شرطی شده در برابر زنان یا مردان جلوگیری کند.

تفاوت‌های ساختمانی مغز مرد و زن پژوهش‌گران عصب‌شناسی، مغز زنان و مردان را در دستگاه ام. آر.آی گذارده و واکنش‌های مغز آن‌ها را مورد تحقیق قرار داده‌اند. در مغز زنان اتصال‌ها و ارتباط‌های بیش‌تری بین دو نیم‌کره‌ی چپ و راست وجود دارد که به آن‌ها این توانایی را می‌دهد تا از مهارت گفتاری بهتری نسبت به مردان برخوردار باشند. از طرف دیگر در مردان ارتباط کم‌تری بین دو نیم‌کره مغزشان وجود داشته و به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد تا مهارت بیش‌تری در استدلال‌های انتزاعی و هوش دیداری، فضایی داشته باشند.

درخصوص وظایفی که توانایی جسمی می‌طلبند، مثل نقشه‌خوانی و تمرکز، مغز مردان بهتر عمل می‌کند. مغز مردها تخصصی‌تر است. این صرفا" به این معناست که تقسیم کار در آن صورت گرفته است. به‌عبارت دیگر، نیم‌کره‌ی راست مغز مردها با عمل‌کردهای بینایی و فضایی سر و کار دارد.

فعالیت‌هایی نظیر کسب مهارت‌های فیزیکی، تطابق‌های چشمی و ماهیچه‌ای، در حالی که نیم‌کره‌ی چپ به مهارت‌های گفتاری و شناختی اختصاص یافته است، مهارت‌هایی نظیر بیان احساسات و درک مسائل، انتزاعی است.

از طرفی، مغز زن‌ها «عمومی‌تر» است. به این معنا که هر دو نیم‌کره‌ی راست و چپ مغز زن‌ها با هم روی مشکلات کار کرده و هر دو عمل‌کردهای مشابه دارند و تقسیم کار بین آن‌ها صورت نگرفته است. درست به همین دلیل است که بعضی ازمردم احساس می‌کنند مردها در مقایسه با زن‌ها از سرعت تصمیم‌گیری و قابلیت درک بیش‌تر برخوردار هستند.

از جنبه‌ی دیگر اگر یکی از نیم‌کره‌های مغز زنی آسیب ببیند، نیم‌کره‌ی دیگر که قادر به کپی کردن تمامی قابلیت‌های نیم‌کره‌ی تخریب شده است، می‌تواند مسئولیت تمامی کارها و عمل‌کردهای زندگی او را به عهده بگیرد.

اما نظیر این حالت در خصوص مردان صادق نیست. چنان‌چه نیمکره‌ی چپ مغز مردی به واسطه‌ی سکته‌ی مغزی آسیب ببیند، این امکان وجود دارد که توانایی تکلم را از دست بدهد. چرا که نیم‌کره‌ی راست مغز آنان، تنها می‌تواند عمل‌کردهای بینایی و فضایی را سازمان‌دهی کند. قابل ذکر است میزان سلول های مغز مردان ۴ درصد بیش‌تر از زن‌هاست و مغز آنان ۱۰۰ گرم سنگین‌تر است.

مقایسه‌ی اندازه‌ی مغز دو جنس
در سال ۱۸۶۱ محققی مغز ۴۳۲ انسان را آزمایش کرد و دریافت که مغز مردها وزن متوسطی معادل ۱۳۲۵ گرم دارد، در حالی که وزن متوسط مغز زن‌ها برابر ۱۱۴۴ گرم است. یک مطالعه مربوط به سال ۱۹۹۲ روی ۶۳۲۵ پرسنل نظامی بیان‌گر آن است که مغز مردها حجم متوسطی برابر ۱۴۴۲ سانتی‌متر مکعب داشته، در حالی که حجم متوسط مغز زن‌ها ۱۳۳۲ سانتی‌متر مکعب است. البته این اختلاف اگر با ابعاد اندازه‌گیری شده‌ی بدن چون ارتفاع و سطح بدن اصلاح شود، کاهش می‌یابد ولی هم‌چنان باقی است.

در سال ۲۰۰۵ نیز گزارشی نشان می‌دهد که زنان در مقایسه با مردان دارای ماده‌ی سفید بیش‌تر و ماده‌ی خاکستری کم‌تری در نواحی مربوط به هوش در مغز هستند. نقشه‌برداری از مغز نشان داده که ماده‌ی خاکستری مربوط به هوش عمومی در مردان بیش از ۶ برابر زنان است و در عوض مغز زنان دارای ماده‌ی سفیدی است که میزانش، نزدیک به ۱۰ برابر مردان هستند.

ماد‌ه‌ی خاکستری برای پردازش اطلاعات به کار می‌رود، در حالی که ماده‌ی سفید شامل ارتباطات بین مراکز پردازش می‌شود. این گزارش تأکید می‌کند سطح نواحی مرتبط با IQ نیز بین دو جنس متفاوت است. به‌طور خلاصه مردان و زنان بطور واضح دارای نتایج IQ مشابهی با نواحی مغز متفاوت هستند.

هر چند زنان ممکن است دارای مغز کوچک‌تری نسبت به مردان باشند، ولی دانسیته‌ی عصبی بیش‌تری در ناحیه‌ی قدامی مغز آن‌ها نشان داده شده است که این در برگیرنده‌ی اعمالی چون برنامه‌ریزی، قضاوت و زبان می‌شود، در حالی که مردان دارای حجم ماده‌ی خاکستری بیش‌تری در قسمت قدامی مغز هستند.

بالاترین ضریب هوشی، متعلق به یک زن
زمانی که در سال ۱۹۴۰ آزمون استنفورد - بینت منتشر شد، آزمون‌های اولیه، متوسط IQ بالاتری را برای زنان نشان می‌دادند، بنابراین آزمون‌ها به گونه‌ای تنظیم شدند که نتایج مشابهی برای متوسط زنان و مردان نمایش دهند.

با این حال مطالعات انجام شده طی قرن بیستم نشان داد تفاوتی درهوش کلی بین دو جنس وجود ندارد. کما این‌که مطالعات نشان داد مردان به‌طور متوسط ۸.۴ امتیاز در IQ بالاتر و زنان به‌طور متوسط ۷.۵ امتیار در حافظه بالاتر هستند.

جالب است این را بدانید که بالاترین ضریب هوشی که تا به حال در میان انسان‌ها ثابت شده، مربوط به یک زن نویسنده است.

دو نیم‌کره‌ی مغز انسان توسط یک تونل، به یکدیگر متصل می‌شوند. حجم ترافیک میان این دو نیم‌کره در مورد مردان به مراتب از زنان کم‌تر بوده و اساسا" ارتباط میان این دو بخش مغز در میان زنان به همین دلیل تنگاتنگ‌تر از مردان است.

به این ترتیب زنان اطلاعات محیطی را به مراتب آسان‌تر از مردان، گردآوری و تحلیل و پردازش می‌کنند. بدین علت زنان بهتر از مردان می‌توانند به چند کار در آن واحد بپردازند. درست برعکس، مردان متمایلند کارها را به‌طور ردیف شده، پشت سر هم، آن هم دقیقا" یکی پس از دیگری، انجام دهند. پیچیدگی پردازش موازی داده‌ها و اطلاعات در مغز زنان، آن‌ها را به مراتب پیچیده‌تر می‌کند. این در حالی است که رفتار مردان ماشینی‌تر به‌نظر می‌رسد.

برای مردان تغییر سریع، مشکل است
آیا تا به حال اندیشیده‌اید که چرا مردها در پایان روز به وقت بیش‌تری احتیاج دارند تا پس از کار به خود استراحت دهند؟ چنان‌چه مغز آن‌ها به مدت ۸ ساعت روی فعالیت‌های مغز راست تمرکز کرده باشد، اکثرشان به راحتی قادر نخواهند بود به وضعیتی احساسی و ابرازگر برسند. این تفاوت‌ها، علت این‌که چرا مردها به سختی می‌توانند از تعقل و عقلانیت به یک‌باره به سمت احساسات و عواطف تغییر موضع بدهند را توضیح می‌دهد.

مغز یک مرد در مقایسه با مغز یک زن، مدت زمان بیش‌تری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد. بنابراین هنگامی که خانم‌ها با همسرشان مشغول گفتگو درباره‌ی مسائل مادی و اقتصادی هستند یا درگیر مکالمه‌ای روشن‌فکرانه هستند و ناگهان بخواهند از احساسات‌شان صحبت کنند، احتمالا" می‌بینند که همسرشان حوصله‌ی این کار را ندارد، زیرا به همان سرعت آن‌ها نمی‌توانند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت بدهند.

مردان در ریاضیات قوی‌ترند
تحقیقات انجام شده تفاوت هایی را در توزیع مهارت‌های شناختی بین مرد و زن نشان می‌دهد. این تحقیقات بر پایه‌ی آزمایش‌هایی قابل شناخت است که به اشکال مختلف و شامل آزمون‌های کتبی مانند SAT هستند.

این تحقیقات علاوه‌بر تفاوت در مهارت‌های خاص بر تفاوت در توانایی‌های شناخت عمومی که اغلب تحت عنوان میزان g شناخته می‌شود نیز تکیه دارد. آزمون های IQ که مخصوصا" برای اندازه‌گیری توانایی شناختی طراحی شده است. معمولا" توانایی‌های متعددی را مورد بررسی قرار داده و نمره‌های IQ به‌عنوان اندازه‌ی g به کار می‌رود.

هم‌چنین آزمون SAT یک آزمون داوطلبانه و استاندارد شده تلقی می‌شود که بین داوطلبان ورود به بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا برگزار می‌شود. این آزمون‌ها زیر نظر خدمات آزمایش تحصیلی انجام می‌شود و جنس آزمایش‌شدگان را نیز حفظ کرده و نتایج SAT بر اساس جنس منتشر می‌شود. در سال ۲۰۰۱، مردان در بخش شفاهی امتیاز ۵۰۹ از ۸۰۰ را آورده، در حالی که زنان امتیاز ۵۰۲ از ۸۰۰ را در این آزمون به‌دست آورده‌اند.

به هر حال اختلاف در بخش ریاضی کاملا" مشخص‌تر و ثابت‌تر است. مردان ۵۳۳ امتیاز و زنان ۴۹۸ امتیاز کسب کرده‌اند. این اختلاف سال به سال بیش‌تر نمود پیدا می‌کند. در واقع بررسی ملی پیشرفت تحصیلی، که آزمون استاندارد دیگری در آمریکاست، مردان را در ریاضیات کمی بالاتر از زنان می‌داند.

مغز یک مرد در مقایسه با مغز یک زن، مدت زمان بیش‌تری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد. بنابراین هنگامی که خانم‌ها با همسرشان مشغول گفتگو درباره‌ی مسائل مادی و اقتصادی هستند یا درگیر مکالمه‌ای روشن‌فکرانه هستند و ناگهان بخواهند از احساسات‌شان صحبت کنند، احتمالا" می‌بینند که همسرشان حوصله‌ی این کار را ندارد، زیرا به همان سرعت آن‌ها نمی‌توانند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت بدهند.
مطالعات محققان نشان می‌دهد مردان ۱۷ تا ۱۸ ساله به‌طور متوسط ۳.۶۳ امتیاز iQ بالاتر از رقیب زن خود به‌دست آورده‌اند. آن‌ها هم‌چنین نوشته‌اند اختلاف g بین زنان و مردان در سراسر نتایج در هر تراز اجتماعی اقتصادی و در مجموعه‌های مختلف نژادی مشهود است.

مردها هم به اندازه‌ی زن‌ها پر حرفند
بر اساس یافته‌های جدید و برخلاف تحقیقات در گذشته که می‌گفتند زن‌ها ۳ برابر مردها حرف می‌زنند، مشخص شده است مردها به اندازه‌ی زن‌ها پر حرف هستند.

پژوهش‌گران با انجام تحقیقی دریافتند تعداد کلماتی که بین جنس مرد به کار می‌رود، تقریبا" به اندازه‌ی جنس زن است و اختلاف در حد چند کلمه بیش‌تر نیست.

در همین زمینه کارشناسان روابط اجتماعی معتقدند درون‌گرایی و برون‌گرایی در پر حرفی و کم‌حرفی فرد مؤثر است. حتی جالب است بدانید در حالی که زن‌ها به‌طور میانگین روزی ۱۶۲۱۵ کلمه بر زبان می‌آورند. روزی ۱۵۶۶۹ کلمه از دهان مردان خارج می‌شود.

آیا رنگین‌پوستان کم‌هوش‌ترند؟
گذشته از بحث‌ها بر سر تفاوت ضریب هوشی بین زن و مرد، جدال اندیشمندان و متخصصان از چند سال پیش بر تفاوت هوشی بین نژاد انسان‌ها متمرکز است.

حال سؤالی که در این‌جا مطرح است آن‌که تأثیر ۲ عامل ژن و محیط زندگی روی ضریب هوشی چه‌قدر است؟ فقط در صورتی می‌توان از اختلاف نژاد صحبت کرد که ژن‌ها را عامل اصلی هوش در نظر بگیریم، در حالی که بسیاری از محققان معتقدند محیط و ژن، هر کدام به نسبت ۵۰ درصد روی هوش مؤثرند. به‌علاوه یک دلیل اختلاف میان نژادها نوع تستی است که با آن مقدار ضریب هوشی تعیین می‌شود. کما این‌که اگر عامل فرهنگ از تست‌های هوشی حذف شود، اختلاف IQ بین نژادها از بین خواهد رفت.

در آمریکا رنگین‌پوستان و سفیدپوستان در یک‌جا با هم زندگی می‌کنند، ولی در آن‌جا هم فرهنگ و هم محیط زندگی کاملا" متفاوت است. سیاهان درآمد کم‌تری نسبت به سفیدپوستان دارند، در مدارس بدتر تحصیل می‌کنند و این موضوعات روی iQ سیاهان تأثیر منفی می‌گذارد.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد سیاهان شمال آمریکا دارای ضریب هوشی بالاتری از سیاهان ساکن جنوب کشور هستند، زیرا در جنوب نژادپرستی قوی‌تر است. مسئله‌ی تفاوت هوش بین رنگین‌پوستان و سفیدپوستان تحت تأثیر ایده‌ی نژادپرستی قرار می‌گیرد. به‌علت ناشناخته‌های فراوان در این زمینه، در خصوص امکان اختلاف iQ باید خیلی با احتیاط برخورد کرد.

تفاوت میان هوش منطقی و هوش هیجانی
جالب است در این‌جا به تفاوت هوش منطقی و عاطفی نیز اشاره کنیم. این دو هوش ضد یکدیگر نیستند، بلکه فقط با هم تفاوت دارند. هوش هیجانی توانایی ادراک دقیق و ارزیابی محسوب می‌شود.

روان‌شناسان با استفاده از معیاری که کاملا" شبیه هوشیاری عاطفی است، به مقایسه‌ی افرادی که دارای بهره‌ی هوشی بالا و افرادی که دارای استعدادهای عاطفی پر قدرتی هستند، پرداخته و تفاوت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار داده است.

این مسئله در خصوص زنان و مردان کمی تفاوت دارد. مردانی که دارای بهره‌ی هوشی بالایی هستند، از روی علایق و توانایی‌های گسترده‌ی عقلانی‌شان مورد شناسایی قرار می‌گیرند. بر عکس مردهایی که از نظر هوش عاطفی قوی هستند از نظر اجتماعی ظرفیت چشم‌گیری برای تعهد نسبت به مردم یا اهداف خود و پذیرش مسئولیت دارند.

زن‌هایی که فقط از بهره‌ی هوشی بالا برخوردار هستند، در بیان موضوعات عقلانی ارزشمند و اندیشه‌های خود اعتماد به نفس کافی دارند. در عین حال زن‌هایی که از نظر هوش عاطفی قوی‌اند، احساسات خود را به‌طور مستقیم بیان می‌کنند و راجع‌به خود مثبت‌اندیش هستند زندگی برای آن‌ها معنا دارد و هم‌چون مردان هم‌نوع خود آدم‌هایی اجتماعی و گروه‌گرا هستند.

هم‌چنین آن‌ها احساسات خود را به گونه‌ای مناسب ابراز می‌کنند و به خوبی از عهده‌ی فشارهای روانی برمی‌آیند. بنابراین اگر چه تفاوت‌های مغزی مشهودی بین دو جنس زن و مرد به اثبات رسیده‌اند اما بر اساس آن‌ها نمی‌توان برای جنس خاصی برتری هوشی قائل شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy cheap cialis in canada
16 آذر 97 04:33 ق.ظ

Whoa a lot of amazing information!
miglior cialis generico cost of cialis per pill cialis canada on line acheter du cialis a geneve cialis 50 mg soft tab we choice cialis pfizer india achat cialis en itali pastillas cialis y alcoho india cialis 100mg cost cialis lilly tadalafi
buy cialis online no prescription
15 آذر 97 09:15 ق.ظ

Thanks a lot, I appreciate this.
cialis 20 mg cost generic cialis review uk look here cialis order on line trusted tabled cialis softabs generic cialis soft gels cialis y deporte buy cialis cheap 10 mg cialis para que sirve cialis sans ordonnance chinese cialis 50 mg
Online cialis
14 آذر 97 02:08 ق.ظ

This is nicely expressed. !
tesco price cialis low dose cialis blood pressure canadian drugs generic cialis cialis pills in singapore tadalafil generic cialis 20 mg best price calis cialis savings card acheter du cialis a geneve trusted tabled cialis softabs
Generic cialis
13 آذر 97 03:07 ب.ظ

Thanks a lot, Awesome information!
cialis ahumada generic cialis with dapoxetine acheter cialis meilleur pri rezeptfrei cialis apotheke cialis side effects cialis price thailand cialis 50 mg soft tab tadalafil tablets cialis tablets australia cialis generic availability
Cialis 20 mg
13 آذر 97 03:44 ق.ظ

Truly loads of helpful facts.
callus cialis for sale achat cialis en europe cialis venta a domicilio cialis 5 mg schweiz tadalafil generic cialis with 2 days delivery when will generic cialis be available cialis cost click now buy cialis brand
Cialis canada
12 آذر 97 02:37 ب.ظ

Fantastic write ups. Thanks.
american pharmacy cialis only now cialis for sale in us venta cialis en espaa cialis online cialis pills female cialis no prescription how does cialis work cialis per paypa cialis 5 mg cialis 5mg
buy cialis online best price
12 آذر 97 03:26 ق.ظ

You actually mentioned this superbly.
tadalafilo cialis generico postepay cialis tadalafil online where to buy cialis in ontario viagra cialis levitra cialis generico en mexico miglior cialis generico cialis 5 mg effetti collateral cialis cuantos mg hay cialis 30 day trial coupon
buy cialis without a doctor's prescription
11 آذر 97 03:09 ق.ظ

Wow tons of awesome info.
cialis coupon how to buy cialis online usa warnings for cialis cialis uk only here cialis pills can i take cialis and ecstasy generico cialis mexico cialis 20mg buy cialis online cheapest what is cialis
buy cialis with no prescription
10 آذر 97 03:23 ب.ظ

You actually explained this really well!
price cialis wal mart pharmacy buy cheap cialis in uk cialis 5 mg para diabeticos generic cialis in vietnam cialis 20mg preis cf cialis 10mg prix pharmaci cialis canada we choice cialis uk deutschland cialis online il cialis quanto costa
buy cialis cheap
10 آذر 97 02:44 ق.ظ

You said it perfectly.!
cialis ahumada cialis online enter site very cheap cialis american pharmacy cialis cost of cialis per pill pastillas cialis y alcoho cialis 20mg cialis generique 5 mg cialis venta a domicilio comprar cialis 10 espa241a
buy cialis online no prescription
9 آذر 97 03:25 ب.ظ

Useful material. Thank you!
best generic drugs cialis cialis online deutschland order cialis from india how to purchase cialis on line buy brand cialis cheap how to purchase cialis on line bulk cialis tarif cialis france cialis 30 day trial coupon cialis canada on line
buy tadalafil no prescription
9 آذر 97 03:39 ق.ظ

Thanks! I appreciate it.
cialis generic tadalafil buy cialis daily dose generic cialis for bph order a sample of cialis side effects of cialis effetti del cialis cialis 5mg cipla cialis online cialis in sconto cialis authentique suisse
buy cialis online safely
8 آذر 97 04:19 ب.ظ

Perfectly spoken without a doubt. !
we use it cialis online store cialis 5mg are there generic cialis cialis prezzo al pubblico low dose cialis blood pressure cialis usa cost callus cialis pas cher paris buy cialis uk no prescription cialis rezeptfrei
Cialis canada
8 آذر 97 04:19 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
cialis in sconto cost of cialis cvs we choice free trial of cialis only best offers cialis use generico cialis mexico ou acheter du cialis pas cher cialis vs viagra cialis savings card generic cialis achat cialis en suisse
Generic cialis
7 آذر 97 03:48 ب.ظ

Awesome advice. Cheers!
walgreens price for cialis buy cialis online legal tesco price cialis cialis generika cialis prezzo di mercato look here cialis order on line cialis price thailand overnight cialis tadalafil cialis canada on line cialis generico
buy cheap cialis no prescription
7 آذر 97 03:45 ق.ظ

Very good information. Many thanks.
cialis 5 mg schweiz buy cialis cheap 10 mg we recommend cialis best buy cialis mit grapefruitsaft brand cialis nl fast cialis online acheter du cialis a geneve usa cialis online price cialis per pill acquistare cialis internet
buy 10 mg levitra
19 مهر 97 10:47 ب.ظ

Useful information. Many thanks!
levitra generic buy levitra generic levitra without a doctor prescription buy levitra online buy 10 mg levitra levitra online vardenafil buy levitra generic levitra 10 mg kopen levitra
buy cialis online cheap
10 مهر 97 12:54 ب.ظ

Terrific content. Kudos!
wow cialis 20 cialis coupon comprar cialis navarr cialis side effects dangers cialis for sale cialis e hiv cialis australia org buying cialis on internet prescription doctor cialis acheter du cialis a geneve
Cialis pills
7 مهر 97 08:03 ق.ظ

Seriously a good deal of excellent tips!
tadalafil generic cialis alternative cialis 20 mg cost the best choice cialis woman comprar cialis navarr cialis pills in singapore cialis coupons printable non 5 mg cialis generici cialis alternative bulk cialis
canadian pharmacies online prescriptions
31 شهریور 97 09:44 ب.ظ

Good tips. Thanks a lot.
north west pharmacy canada buy viagrow pro canadian pharmacies shipping to usa canadian pharmacy online 24 pharmacy canada online prescriptions pharmacy canada reviews drugstore online reviews candida viagra canadian medications list canadian medications by mail
http://canadianpharmacytousa.com/
14 شهریور 97 01:15 ق.ظ

Valuable info. Thanks a lot!
canadian pharmacies online prescriptions online pharmacy canada how safe are canadian online pharmacies north west pharmacies canada canadian medications pharmacy canadian medications online prescription drugs without prior prescription canadian pharcharmy online24 drugstore online india canadian rx world pharmacy
viagraky.com
13 شهریور 97 07:06 ق.ظ

Thanks! I value it!
online pharmacy usa viagra sildenafil price uk buy viagra nz buy viagra pills online buy viagra online uk cheap buy viagra pills where can i buy generic viagra online safely i want to buy viagra online buy viagra tablets buy internet viagra
Cialis canada
12 شهریور 97 11:14 ب.ظ

Nicely put. Regards.
cialis tablets for sale no prescription cialis cheap cialis efficacit walgreens price for cialis cialis billig generic low dose cialis walgreens price for cialis canadian discount cialis generic cialis 20mg tablets canadian drugs generic cialis
http://cialisonla.com/
12 شهریور 97 05:28 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of information!

cialis y deporte cost of cialis per pill cialis patent expiration cialis 5mg enter site very cheap cialis cialis 30 day sample cialis preise schweiz buy name brand cialis on line tadalafil cialis 05
viagra generic
23 مرداد 97 04:46 ق.ظ

Whoa tons of useful knowledge!
viagra to buy online generic levitra how to buy viagra safely online buying generic viagra online buy viagra using paypal buying viagra online without prescription generic viagra purchase sildenafil sildenafil how to buy viagra online without price for viagra
buying cialis online from canada
22 مرداد 97 07:48 ب.ظ

Truly tons of awesome facts.
how to purchase cialis on line costo in farmacia cialis buying cialis on internet cialis para que sirve walgreens price for cialis cheap cialis cialis bula cialis arginine interactio cialis canada on line cilas
Cialis pills
7 خرداد 97 06:32 ق.ظ

You definitely made the point.
viagra vs cialis vs levitra cialis official site generico cialis mexico what is cialis buy cialis sample pack cialis 5mg we like it cialis price cialis tablets for sale prix de cialis preis cialis 20mg schweiz
Online cialis
20 اردیبهشت 97 07:11 ق.ظ

Thanks a lot, I value this!
recommended site cialis kanada low dose cialis blood pressure viagra vs cialis vs levitra cialis generico viagra vs cialis vs levitra look here cialis order on line cialis without a doctor's prescription prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg buy brand cialis nl
Cialis prices
7 اردیبهشت 97 09:41 ب.ظ

Very good information. With thanks!
only best offers cialis use we recommend cialis info cialis generic cialis 5 mg funziona cialis with 2 days delivery prix cialis once a da acheter cialis meilleur pri cialis farmacias guadalajara cialis online holland trusted tabled cialis softabs
Viagra vs viagra
4 اردیبهشت 97 11:23 ق.ظ

Truly a lot of useful tips!
viagra pharmacy levitra buy viagra onlines buy viagra soft tabs where to buy viagra pills where do i buy viagra online how to get a viagra prescription buy viagra no prescription online buying viagra online uk where to buy viagra cheap buy levitra viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo