تبلیغات
دانش ما - مثل اینکه بوی مرگ می آید، همه یاد من افتاده اند!

کنکور و نمونه سوال

مثل اینکه بوی مرگ می آید، همه یاد من افتاده اند!

تاریخ:20 اردیبهشت 90-04:23 ب.ظ

مثل اینکه بوی مرگ می آید، همه یاد من افتاده اند!
قرائتی

  1. رکورد طولانی ترین و جذاب ترین برنامه های آموزشی تلویزیونی در سطح دنیا سال هاست در دست آقای قرائتی معلم خوب قرآن است. ساده گی و بی ریا بودن ایشان زمینه غفلت از این مرد خدا را ایجاد کرده و چندان که باید و شاید به ایشان توجه نمی شود. بعد از سه دهه فعالیت های این مرد خدا به فکر تجلیل افتاده اند. بسیاری از مردم ایران پای صبحت های ایشان هم مطالب قرآنی و روایی آموخته اند و هم خندیده اند و گاهی نیز اشک ریخته اند. مصاحبه اختصاصی نشریه پاسدار اسلام با آقای قرائتی انجام داد که حرف های تازه ای در آن زده بود.

با تشکر از جنابعالی که این فرصت را به پاسدار اسلام دادی. بفرمایید اولین باری که پای تخته سیاه رفتید کی و کجا بود؟

اولین بار ماه رمضان در کاشان بود یک تخته رنسلاگ و رورفته و شکسته مدرسه ای بود. در مشهد هم که اولین کار ما بود تخته سیاه نداشتیم، رفتیم یک مقوا پیدا کردیم و با زغال نوشتیم و با جورابمان پاک کردیم! دور تادور هم آخوند نشسته بودند. آن خانه یادم هست. الان خانه امام جمعه سبزوار است.

این روش را از کی شروع کردید؟

از همان بیست سالگی حدود چهل و چند سال است که نشاطم هم فرقی نکرده . اگر برگردم به ۵۰ سال پیش همان کاری را می کنم که تا الان کرده ام. در عمرم از کاری که کرده ام پشیمان نشده ام. حالا چطور شده که شما به فکر زندگی من افتاده اید؟ مثل اینکه بوی مرگ می آید. همه یاد من  افتاده اند!

خدا نکند زمانی که ما تصمیم به گفت و گو با شما گرفتیم اصلا خبر نداشتیم که قرار است برای شما پاسداشت بگیرند. این مساله کاملا تصادفی است.

چرا همیشه با گچ روی تخته می نویسید و با وایت برد که راحت تر است نمی نویسید ؟

وایت برد تازه پیدا شده است ما از قدیم تخته سیاه داشتیم. نیتم این است که به مردم بگویم که با ساده ترین وسیله هم می شود ده ها سال کار کرد. تخته سیاه هم غیر از وایت برد است و در همه روستا ها هم پیدا می شود.

خوب از امام چه خاطراتی دارید؟

یک خاطره اینکه رفتم نجف درس بخوانم یک سال و دو ماه آنجا ماندم می خواستم بیایم ایران و پول نداشتم به آقای حلیمی گفتم می خواهم بروم ایران و پول ندارم. آقای حلیمی گفت بروم به امام بگویم که یک همشهری داریم اگر پول دارید به او بدهید. می گفت وقتی به امام گفتم، امام یک لحظه مکث کرد و گفت هرچی توی جیبم هست مال شما همه جیبهایش گشت و و دید ۵۷ تومان است و آن را به من داد.

این اولین پولی که از امام گرفتم. یک خاطره دیگر اینکه امام در خانه کوچک در قم نشسته بود. من و پدرم رفتیم پیش امام وقتی می خواستیم بیاییم بیرون بابام دست امام را بوسید بعد امام همینطور صورت او را نگاه کرد تا آمدیم بیرون. به پدرم گفتم چیز عجیبی بود امام به آن همه آدمی که بودند و دستش را می بوسیدند اعتنا نکرد اما شما را با چشم هایش تعقیب کرد تا از خانه آمدید بیرون این برای ما خیلی مهم بود. اولین شهریه ای که از امام گرفتیم ۱۵ تا یک تومنی بود که آقای شیخ حسن صانعی آورد مدرسه. اولین تقسیمی ما بود.

نجف که بودیم حاج آقا مصطفی به پسر آقای خویی تلفن زد که ما را از ترکیه آوردند بغداد، شما یک خانه بگیرید که ما بیاییم آنجا. من با آقای خویی رابطه نداشتم ولی این تلفن را شنیدم و پرسیدم آقای خمینی الان بغداد است؟ رفتیم وارسی کردیم و گفتند بله. چند تا طلبه شدیم و یک پولی را روی هم گذاشتیم و رفتیم. ما جزو انقلابی ها نبودیم. طلبه عادی بودیم ۱۷-۱۸ نفری شدیم و پولی روی هم گذاشتیم و یک مینی بوس کرایه کردیم و به مسافر خانه ای در کاظمین رفتیم.

این خاطره را تا حالا جایی ننوشتم و به کسی هم نگفتم الان یادم آمد خلاصه رفتیم مسافر خانه و پرسیدیم آیه الله خمینی آمده اینجا؟ گفتند بله. غروب بود که آقایی آمد و گفت من خمینی هستم یک اتاق به من بدهید. گفتیم خمینی در ایران انقلاب کرده رفته ترکیه. گفت من همانم هواپیما مرا آورده بغداد و رها کرده و رفته می گفت وقتی دیدیم آقای خمینی است دیدم مسافرخانه در شان ایشان نیست و بردیمشان خانه.

یاددتان هست کدام مسافر خانه بود.اسمش چی بود؟

نه. ولی گفتم برویم خانه و آقا را ببینیم خواهش کردیم و گفت باشد و ما را برد خانه رفت داخل اتاق و برگشت گفت سید خواب است. گفتم آقا که با عمامه نمی خوابد شما برو بالای سرش عمامه اش را بردار و بیاور او که نمی توانست در یک لحظه برود پارچه بخرد و عمامه بپیچد رفت و عمامه آقا را آورد. من خاطرم جمع شد که آقا انجاست. دلمان خوش شد که آقاست و آن شب تا صبح خوابمان نبرد.

یک حسینیه حاجی  بمون علی بود رفتیم آنجا و صبح سحر رفتیم حرم دیدیم بله امام آمده حرم. ماشین هایی بودند که از ایران می آمدند دور فلکه حرم دویدیم پای ماشین ها  و گفتیم بروید ایران بگویید امام آمده کاظمین. بالاخره در نجف ولوله افتاد و هیات هایی در کاظمین به دیدن امام آمدند حاج آقا مصطفی هم برای آقایان صحبت می کرد .

امام چند روز در کاظمین ماندند؟

به نظرم یک روز خدمت امام بودیم و با ایشان رفتیم سامرا بیرون از سامرا توی بیابان آمدند استقبال. خدا رحمت کند حاج شیخ مجتبی لکنرانی و عده ای از شیوخ سامرا بودند خدمت ایشان رفتیم حسینیه آقای بروجردی به نظرم یک شب هم در سامرا بودیم بعد برگشتیم و آمدیم حاج محمد شیرازی درکربلا سنگ تمام گذاشت و چند هزار نفر را چهار فرسخ بیرون کربلا به استقبال امام فرستاد.

مربوط به چه سالی است؟

سال ۴۴ ما جزو طلبه های نجف بودیم و خدمت امام هم رفتیم. یک هفته ای را هم ایشان درکربلا بود و نجف هم در این یک هفته آماده شده بود. من درس کسی در آنجا می رفتم که حالا اسمش را نمی برم وقتی گفتم آیت الله خمینی گفت ببین حرف آیت الله خمینی را نزن این سید مثل نواب صفوی سید داغی است. بعدا که امام درس مکاسب و کفایه می گفت و درس معروفی هم بود استاد ما گفت من تا حالا ایشان را به این جور نمی شناختم هرکس درس هرکسی می رود برود ولی یک درس را هم باید درس ایشان برود یعنی نظرش ۱۸۰ درجه فرق کرد.

ذیل قضیه خیلی جالب است ولذا مهم است که اسم آن را فرد را بگویید.

آیت الله راستی من شاگرد آقای راستی بود و رسائل می خواندم یعنی نگاهش این طور نبود که درس امام مثل درس علماء نجف باشد و ایشان مرجع باشد. ولی وقتی امام آمد و درس را در نجف شروع کرد خود آقای راستی هم در درس امام حاضر شد و می گفت هرکس هر درسی می رود برود ولی یک درسش باید درس ایشان باشد. خیلی ها به او نگاه می کردند و خیلی ها هم البته عصبانی شدند که ایشان چرا این کار را کرد چون فضای نجف این طور نبود. بعد  امام ملاقات هایی با افراد کرد ما از ملاقات ها خبر نداشتیم ولی از ملاقاتی که با آقای حکیم کرد خاطراتی داریم ایشان به آقای حکیم گفت شما حرکت کن من دنبال شما هستم.

شما آنجا بودید؟

نه آمدند وگفتند آقای حکیم شب اول به دیدن امام نرفت و شب بعد رفت. منتهی امام در بازدیدها اول بازدید آقای حکیم رفت یعنی در دیدن آقای حکیم دوم بود در بازدید امام اول دیدار ایشان رفت و گفت شما حرکت کن من دنبال شما هستم. آقای حکیم گفت آقا مردم چنین و چنانند. ما یک فتوا دادیم و عراق با من اینطور کرد و من به مردم عراق اطمینان ندارم. امام گفت من با مردم ایران پشتیبان شما هستم فقط یک نفر آنجا بود که بی اعتنایی می کرد که دیگر محو شد او هم از امام ناراحت بود ولی آقای خویی آقای شاهرودی و … همه به دیدن امام رفتند.

از شیرینی های عمر ما این است که یک ماه رمضان را در حرم عسکری احیا گرفتیم چون آقای بروجردی گفته بود شما می خواهید بروید مدینه را آباد کنید. سامرا هم مثل مدینه. لااقل ۱۰۰ تا طلبه ماه رمضان ها بروید سامرا روزها بخوابید و شبها تا صبح احیا بگیرید که در حرم عسکری در سی شب ماه رمضان باز باشد. من مقلد آقای خوانساری بودم ایشان گفت من اینکار آقای بروجردی را اجرا می کنم اعلام کردندکه آقای خوانساری صد تا طلبه می خواهد که بروند احیا بگیرند من چون مقلد ایشان بودم ثبت نام کردم زمستان بود و شبها هم ۱۴ ساعتی بود. روزها می خوابیدیم  و از غروب می رفتیم و تا صبح در حرم بودیم. یک بار دیدم در حرم تنهای تنها هستم تا بقیه یکی جمع شدند آن ماه رمضان برای ما ماه خوبی بود. قله عمر من آن سامرا است.

در ایران هم خاطره با امام دارید؟

حالا مثلا این حرفهای ما به درد مردم می خورد؟

بله اینها بخشی از تاریخ انقلاب است.

من در انقلاب سهم نداشتم و در حد معمولی بودم و مثلا در راهپیمایی ها شرکت می کردم. قبلش هم دائما شک داشتم تا زمانی که امام فرمود ایکاش من بین شهدای خیابان ژاله بودم. این «ای کاش» را که گفت، فهمیدم که باید بروم و اگر تیر اندازی هم شد و کشته شدیم شهید هستیم. قبلا کسی به ما نگفته بود اگر احساس خطر هم کردید راهپیمایی بروید. این کلمه «ای کاش» حکم فتوا را داشت و لذا خیلی رسمی در راهپیمایی ها شرکت می کردیم. رابط بین ما و انقلاب هم تقریبا آقای مطهری بود. من اولین دفعه ایشان را در اهواز دیدم.

چه سالی؟

خیلی دقیق نمی دانم. خیلی سال قبل از انقلاب بود. وقتی می خواست برود این کلمه را از ایشان شنیدم که اگر من بروم تهران و به ما بگویند اهواز چه خبر است؟ می گویم کشف من قرائتی است. بعد تلفنش را داد و گفت خانه ما بیا. پنجشنبه ها در قم درس داشت و مرتب خانه ما می آمد. خیلی به من لطف داشت. یک روز هم به من زنگ زد که من مقدار زیادی نوار تفسیر دارم، بیا بنویس. گفتم من در خدمت آقای مکارم برای تفسیر نمونه هستم. می خواهید آن را تعطیل کنم و بیایم؟ گفت: نه تعطیل نکن، گفتم: دو تا را نمی توانم. گفت: پس هیچی.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
guardian stone second war hack
4 اسفند 96 05:53 ب.ظ
سلام! این پست نمیتوانست بهتر از این نوشته شود!
خواندن از طریق این پست به یاد من از همسر خوب قدیمی من است!
او همیشه در مورد این چت صحبت کرد. من این نوشتار را برای او ارسال خواهم کرد.
کاملا مشخص است که خواندنش خوب است. تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
total conquest cheats
4 اسفند 96 05:39 ب.ظ
سلام! آیا شما فکر می کنید اگر من وبلاگ خود را با گروه myspace خود به اشتراک بگذارم؟

بسیاری از مردمی که من فکر می کنم واقعا قدردانی می کنند وجود دارد
محتوای شما لطفا مرا در جریان قرار بدهید. با تشکر
kingdoms lords cheats
27 دی 96 10:07 ب.ظ
من اطلاعات ارزشمند شما را در مقالات خود ارائه می دهم.
من وبلاگ شما را نشانه گذاری میکنم و مجددا در اینجا چک میکنم
من کاملا مطمئن هستم که بسیاری از چیزهای جدید را در اینجا یاد می گیرم!
موفق باشید برای بعدی!
What do you do for Achilles tendonitis?
2 مهر 96 07:56 ق.ظ
Thanks for finally writing about >دانش ما - مثل اینکه بوی
مرگ می آید، همه یاد من افتاده اند!

<Loved it!
What causes pain in the Achilles tendon?
5 شهریور 96 09:08 ق.ظ
Thankfulness to my father who informed me about this web site, this weblog is truly
remarkable.
What makes you grow taller during puberty?
16 مرداد 96 02:23 ب.ظ
I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found
any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a
lot more useful than ever before.
Foot Problems
16 مرداد 96 04:07 ق.ظ
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is valuable and everything.
Nevertheless think about if you added some great graphics or videos
to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and videos, this site could definitely be one
of the best in its field. Excellent blog!
https://hermabonesteel.wordpress.com
15 مرداد 96 03:53 ب.ظ
Hello, this weekend is fastidious for me,
since this time i am reading this fantastic educational piece of writing here at
my home.
Foot Problems
15 مرداد 96 12:44 ب.ظ
Remarkable! Its truly amazing post, I have got much clear idea concerning from this paragraph.
http://wickedyokel4759.unblog.fr/2016/02/29/shoe-lifts-for-leg-length-discrepancy
13 مرداد 96 02:29 ب.ظ
Hurrah! At last I got a blog from where I be capable of truly
get useful information concerning my study and knowledge.
preciousvocatio96.jimdo.com
9 مرداد 96 04:19 ب.ظ
Hi there, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that's truly good, keep up writing.
Foot Pain
8 مرداد 96 10:24 ق.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to
this blog before but after checking through some of
the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found
it and I'll be bookmarking and checking back often!
How do you get a growth spurt?
8 مرداد 96 02:20 ق.ظ
Yes! Finally someone writes about What is distraction osteogenesis?.
Can better posture make you taller?
8 مرداد 96 01:40 ق.ظ
Hi there! This article could not be written any better!
Looking at this article reminds me of my previous roommate!
He continually kept talking about this. I'll forward this article to him.
Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!
How does Achilles tendonitis occur?
8 مرداد 96 12:48 ق.ظ
If some one wishes to be updated with newest technologies therefore he
must be pay a visit this web page and be up to date all the time.
Where are the femur tibia and fibula?
7 مرداد 96 11:45 ب.ظ
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site.
Im really impressed by your site.
Hey there, You have done a fantastic job.
I'll definitely digg it and individually recommend to my friends.
I'm sure they'll be benefited from this website.
What is the tendon at the back of your ankle?
7 مرداد 96 10:39 ب.ظ
Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write otherwise it is difficult to write.
Foot Complaints
7 مرداد 96 09:59 ب.ظ
I am actually glad to read this webpage posts which includes plenty of
valuable facts, thanks for providing these kinds of statistics.
What is leg length discrepancy?
7 مرداد 96 07:32 ب.ظ
Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing,
great written and include almost all vital infos. I'd like to peer extra posts like this .
Can you get an operation to make you taller?
7 مرداد 96 07:30 ب.ظ
I all the time used to study piece of writing in news papers but now as
I am a user of web thus from now I am using net for articles or
reviews, thanks to web.
How much does it cost for leg lengthening?
7 مرداد 96 07:08 ب.ظ
Hi to all, it's truly a good for me to pay a visit
this website, it contains useful Information.
What do you do for a strained Achilles tendon?
7 مرداد 96 01:05 ب.ظ
When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each
time a comment is added I receive 4 emails with the exact same
comment. Is there a means you are able to remove
me from that service? Thanks!
Foot Problems
7 مرداد 96 01:02 ب.ظ
Hi I am so delighted I found your weblog, I really
found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless
I am here now and would just like to say thank you
for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but
I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal
more, Please do keep up the fantastic jo.
Foot Issues
7 مرداد 96 12:38 ب.ظ
Hello would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having
a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for
something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!
Can you increase your height by stretching?
7 مرداد 96 11:51 ق.ظ
Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do
not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.

Will probably be back to get more. Thanks
Foot Problems
7 مرداد 96 11:32 ق.ظ
You are so awesome! I do not suppose I've read anything
like that before. So nice to discover somebody with original thoughts on this subject matter.
Seriously.. thanks for starting this up. This site is
something that is required on the internet, someone with some
originality!
How do you stretch your Achilles?
7 مرداد 96 11:18 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell
and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had
to tell someone!
How do you get a growth spurt?
7 مرداد 96 09:40 ق.ظ
Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks
would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Kudos
Can you stretch to get taller?
7 مرداد 96 07:49 ق.ظ
I have been browsing online more than three hours today, but I by
no means found any fascinating article like yours. It's beautiful price sufficient
for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the
internet will probably be much more helpful than ever before.
bumpyworker1216.yolasite.com
21 تیر 96 01:07 ق.ظ
Thank you for another great article. The place else may anybody get that kind of information in such an ideal method of
writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo